| BlueFox a întrebat:

pot comanda de pe elefant.ro prin optiunea "ridicare personala" daca am doar 15 ani? Este vorba despre o carte.

Răspuns Câştigător
| Furnicuta000 a răspuns:

Probabil ca asta scrie in termenii si conditiile tuturor site-urilor dar practic nu se respecta laughing cate comenzi nu am facut eu si prin curier si prin posta cand eram minora...pe curier il intereseaza doar sa isi primeasca banii, nu o sa vezi vreun curier care sa refuze banii si sa se intoarca cu pachetul la sediu doar pentru ca a dat peste un adolescent. Iar la ridicarea personala e acelasi lucru, Elefant are interesul sa vanda cat mai multe produse

7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Eu cred ca poti sa ridici si personal, nu te intreaba de buletin din cate stiu. sau or fi mai speciali cei de la elefant.

| anonimg a răspuns:

Cartile nu sunt interzise minorilor, decat acelea care sunt destinate adultilor (care au caracter pornografic). Doar la acestea de pe urma ai nevoie de carte de identitate.
In rest, poti cumpara fara grija carti de oriunde.

| Celcestietot a răspuns:

Cred ca este nesemnificativ acest numar de varsta. Nu cred ca este ilegal sa ai 15 ani si sa vrei sa citesti o carte.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Celcestietot):

De ce sa vina curierul daca e ridicare personala?

Si referitor la intrebare, site-ul Elefant are niste termeni si conditii si daca minorii nu au voie sa comande sigur e specificat acolo. Dar eu nu cred ca minorii nu au voie sa comande, deci fa comanda pentru ca nu ii intereseaza ca ai 15 ani atata timp cat platesti si e vorba de o carte nu de altceva.

| BlueFox explică (pentru Furnicuta000):

Bine punctat in legatura cu termenii si conditiile, dar este specificat "Prin plasarea Comenzii, clientul certifica faptul că a împlinit vârsta de 18 ani."

Totusi cred ca e ca la cinematograf - nu le pasa daca ai 16/18 ani sau nu atat timp cat scot un profit. Am si comandat prin DHL din China si m-au lasat chiar daca eram minor, deci nu cred ca "are ceva".

| Furnicuta000 a răspuns (pentru BlueFox):

Probabil ca asta scrie in termenii si conditiile tuturor site-urilor dar practic nu se respecta laughing cate comenzi nu am facut eu si prin curier si prin posta cand eram minora...pe curier il intereseaza doar sa isi primeasca banii, nu o sa vezi vreun curier care sa refuze banii si sa se intoarca cu pachetul la sediu doar pentru ca a dat peste un adolescent. Iar la ridicarea personala e acelasi lucru, Elefant are interesul sa vanda cat mai multe produse

| Donsavas a răspuns:

Dacă ai buletin, se poate.

| bmerry a răspuns:

Nu îți cere nimeni CNP-ul când faci comanda, și nici la ridicare nu îți cer buletinul. Doar numele sau numărul comenzii. Dacă nu te lasă sa comanzi, pune data de nastere astfel încât sa ai 18 ani happy.