| LohneheriusAy a întrebat:

Buna TPU! Recent, am descoperit existenta unui grup intitulat,, Partidul Comunist din Romania,, care actioneaza pe majoritatea platformelor de pe internet, inclusiv in viata reala, distribuind fluturasi propagandistici (cu Stalin, cu Lenin, cu alte prostii) prin care incurajeaza violenta si ura. Mai au si un canal pe Youtube,, Tov. Radu Florian,, pe care acestia, fara rusine, isi promoveaza dejectiile. Intrebarea mea este daca astfel de grupari nu sunt cumva ilegale, si daca da, atunci prin ce mijloace se poate actiona impotriva acestora. Multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Atata timp cat nu comit infractiuni asemenea grupuri nu sunt ilegale, avand in vedere libertatea constiintei si libertatea de exprimare, prevazute in Constitutia Romaniei, citez:
"ART. 29. Libertatea conştiinţei
  (1) Libertatea gandirii şi a opiniilor, precum şi libertatea credinţelor religioase nu pot fi îngrădite sub nici o formă. Nimeni nu poate fi constrâns sa adopte o opinie ori sa adere la o credinţa religioasă, contrare convingerilor sale.
  (2) Libertatea conştiinţei este garantată; ea trebuie să se manifeste în spirit de toleranta şi de respect reciproc.
  ART. 30. Libertatea de exprimare
  (1) Libertatea de exprimare a gandurilor, a opiniilor sau a credinţelor şi libertatea creaţiilor de orice fel, prin viu grai, prin scris, prin imagini, prin sunete sau prin alte mijloace de comunicare în public, sunt inviolabile.
  (2) Cenzura de orice fel este interzisă.
  (3) Libertatea presei implica şi libertatea de a înfiinţa publicaţii.
  (4) Nici o publicaţie nu poate fi suprimată.
  (5) Legea poate impune mijloacelor de comunicare în masa obligaţia de a face publică sursa finanţării.
  (6) Libertatea de exprimare nu poate prejudicia demnitatea, onoarea, viaţa particulară a persoanei şi nici dreptul la propria imagine.
  (7) Sunt interzise de lege defăimarea tarii şi a naţiunii, îndemnul la război de agresiune, la ura naţionala, rasială, de clasa sau religioasă, incitarea la discriminare, la separatism teritorial sau la violenta publică, precum şi manifestările obscene, contrare bunelor moravuri.
  (8) Răspunderea civilă pentru informaţia sau pentru creaţia adusă la cunoştinţa publică revine editorului sau realizatorului, autorului, organizatorului manifestării artistice, proprietarului mijlocului de multiplicare, al postului de radio sau de televiziune, în condiţiile legii. Delictele de presa se stabilesc prin lege."

| Sophieka a răspuns:

Din nefericire, toate partidele arunca dejectii mai mici sau mai mari. Ce spui tu, este o nebunie si ma voi pune sa ma uit sa vad si eu despre ce este vorba.

Din nefericire, magarii si ilegalitati sunt peste tot... Priveste muzica moderna, priveste reclamele, priveste ce se intampla in institutiile publice, in scoli, asculta si observa comportamentul si discutiile persoanelor adulte... Priveste cat de incompetent reactioneaza autoritatiile s-.a.m.d

Din pacate, nu ii vei putea oprii... Dar, poti contribuii la binele omenirii prin a-ti crea un ONG prin care ajuti oameni / animale / natura, poti crea un cont de Youtube / Facebook / Instagram etc prin care sa promovezi oameni frumosi si educati din tara noastra, poti arata locuri si informatii despre anumite parti din tara noastra, poti cauta echipa cu, care sa faci proiecte pentru imbunatatirea tarii noastre. Nu imi vin acum in minte multe idei, dar ai timp indeajuns sa cauti si sa gandesti sau poate chiar ai deja cateva idei...

Poti fi tu persoana minunata pe care o vrei in lume... In momentul de fata suntem in nevoie de umanitate si compasiune ca rautate si prostie e mai mult decat indeajuns de multa.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

"Fapta persoanei de a promova, în public, cultul persoanelor vinovate de săvârşirea unor infracţiuni de genocid contra umanităţii şi de crime de război, precum şi fapta de a promova, în public, idei, concepţii au doctrine fasciste, legionare, rasiste sau xenefobe, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 3 ani şi interzicerea unor drepturi. Negarea, contestarea, aprobarea, justificarea sau minimalizarea în mod evident, prin orice mijloace, în public, a holocaustului ori a efectelor acestuia, a genocidului, a crimelor contra umanităţii şi a crimelor de război, se pedepseşte cu închisoarea de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă."
Conform Ordinului nr. 27 din 25 iunie 2015