| TheCritic a întrebat:

Sper sa ma lamureasca si pe mine cineva, nu am gasit nimic concret pe internet. Deschiderea coletului inainte de plata in Romania e un drept (egal pentru toti cumparatorii) sau un privilegiu oferit de anumite firme de curierat/ anumiti retaileri online? Ofer fundita si in caz ca este o lege, mi-as dori sa imi dati si mie exact articolul care face referire. Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu, numai pe hartie, conform L.189/1999, privind initiativa legislativa a cetatenilor, rep. in 2004, citez:
"ART.4.Semnăturile susţinătorilor
  (1) Promovarea propunerii legislative publicate potrivit art. 2 alin. (4) se face pe baza adeziunii cetăţenilor, prin semnarea de către aceştia a listelor de susţinători.
  (2) Listele de susţinători se întocmesc cu respectarea organizării administrativ-teritoriale a ţării şi cuprind: denumirea propunerii legislative ce face obiectul iniţiativei şi identificarea Monitorului Oficial al României, Partea I, în care aceasta a fost publicată, judeţul şi localitatea în care îşi au domiciliul sau reşedinţa susţinătorii; numele, prenumele şi domiciliul susţinătorilor, menţionarea actului de identitate şi a codului numeric personal; semnăturile susţinătorilor. Este interzis orice fel de delegare sau de reprezentare pentru semnarea listei de susţinători.
  (3) Lista de susţinători întocmită, precum şi semnătura dată, cu încălcarea prevederilor alin. (2), nu vor fi luate în considerare. Semnătura valabilă la data când a fost acordată nu poate fi infirmată ulterior.
  (4) Pentru municipiul Bucureşti în loc de localitate se va trece sectorul; prevederile acestui alineat se aplică şi altor municipii alcătuite din subdiviziuni administrativ-teritoriale.
  (5) Formularele pentru listele de susţinători se imprimă pe coli de hârtie format A4, detaşabile şi numerotate. Formularele se imprimă pe o singură faţă a colii şi cuprind prevederile menţionate la alin. (2), cu excepţia celor referitoare la susţinători, care se completează de mână, atunci când aceştia semnează lista.
  (6) Fiecare pagină imprimată a listei de susţinători se semnează de către un membru al comitetului de iniţiativă sau de o altă persoană împuternicită în scris de comitet pentru a întocmi lista. Persoana împuternicită nu poate fi desemnată decât dintre susţinători.
  (7) Listele semnate de susţinători se păstrează în dosare, pe localităţi, şnuruite şi semnate pentru atestarea conţinutului, pe coperta a doua, de către persoanele prevăzute la alin. (6).
  (8) Exemplarul în original al listelor se păstrează la Curtea Constituţională, iar o copie a acestuia, la Parlament."
Pentru alte detalii citeste aceasta lege.

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista o prevedere legala in acest sens. Verificarea continutului unui colet de catre destinatar se poate face doar daca expeditorul a fost de acord si a indicat expres aceasta.

| Ioandelasal a răspuns (pentru TheCritic):

Asa este dar nu a fost adoptata o reglementare legala in Romania privind verificarea. Exista posibilitatea returnarii dar aceasta numai in cazul coletelor expediate de comercianti si nu de persoane fizice care vand pe site-uri cum sunt tocmai.ro.

| TheCritic explică (pentru Ioandelasal):

Dar fiind faptul ca Romania face parte din Uniunea Europeana, nu ar trebui ca acest drept sa i le aplice si cetateanului roman?

| Ioandelasal a răspuns (pentru TheCritic):

Ar trebui, doar ca pentru aceasta trebuie sa fie prevazuta in legislatia romana.

| TheCritic explică (pentru Ioandelasal):

Se poate face ceva ca un simplu cetatean (dubla-cetatenie, printre care si romana) domiciliu in afara zonei UE sa schimbe acest lucru si aceasta lege sa fie si in Romania?

| Ioandelasal a răspuns (pentru TheCritic):

Un singur cetatean nu are drept de initiativa legislativa. Conform Constitutiei Romaniei, citez:
"Art.74 - Initiativa legislativa
(1) Initiativa legislativa apartine, dupa caz, Guvernului, deputatilor, senatorilor sau unui numar de cel putin 100.000 de cetateni cu drept de vot. Cetatenii care isi manifesta dreptul la initiativa legislativa trebuie sa provina din cel putin un sfert din judetele tarii, iar in fiecare din aceste judete, respectiv in municipiul Bucuresti, trebuie sa fie inregistrate cel putin 5.000 de semnaturi in sprijinul acestei initiative."

| TheCritic explică (pentru Ioandelasal):

Semnaturile pot fi si online, sub forma de petitie online?

| CataC a răspuns (pentru TheCritic):

Buna
Daca tot m-ai umplut de fundite, hai sa fac si-o fapta buna.
Deschiderea coletului la primire este un serviciu suplimentar pe care magazinele online il pot sau nu oferi clientilor.
Firmele de curierat taxeaza suplimentar acest serviciu, prin urmare putine magazine il ofera. Nu este o practica obligatorie in nicio lege.
Te poti oferi sa platesti serviciul si niciun magazin serios n-ar trebui sa te refuze.

| TheCritic explică (pentru CataC):

Da, pai sunt un utilizator responsabil si-mi spal pacatele cu funditele de-acum 2-3 ani de cand am contul laughing)

| Ioandelasal a răspuns (pentru TheCritic):

Nu, numai pe hartie, conform L.189/1999, privind initiativa legislativa a cetatenilor, rep. in 2004, citez:
"ART.4.Semnăturile susţinătorilor
  (1) Promovarea propunerii legislative publicate potrivit art. 2 alin. (4) se face pe baza adeziunii cetăţenilor, prin semnarea de către aceştia a listelor de susţinători.
  (2) Listele de susţinători se întocmesc cu respectarea organizării administrativ-teritoriale a ţării şi cuprind: denumirea propunerii legislative ce face obiectul iniţiativei şi identificarea Monitorului Oficial al României, Partea I, în care aceasta a fost publicată, judeţul şi localitatea în care îşi au domiciliul sau reşedinţa susţinătorii; numele, prenumele şi domiciliul susţinătorilor, menţionarea actului de identitate şi a codului numeric personal; semnăturile susţinătorilor. Este interzis orice fel de delegare sau de reprezentare pentru semnarea listei de susţinători.
  (3) Lista de susţinători întocmită, precum şi semnătura dată, cu încălcarea prevederilor alin. (2), nu vor fi luate în considerare. Semnătura valabilă la data când a fost acordată nu poate fi infirmată ulterior.
  (4) Pentru municipiul Bucureşti în loc de localitate se va trece sectorul; prevederile acestui alineat se aplică şi altor municipii alcătuite din subdiviziuni administrativ-teritoriale.
  (5) Formularele pentru listele de susţinători se imprimă pe coli de hârtie format A4, detaşabile şi numerotate. Formularele se imprimă pe o singură faţă a colii şi cuprind prevederile menţionate la alin. (2), cu excepţia celor referitoare la susţinători, care se completează de mână, atunci când aceştia semnează lista.
  (6) Fiecare pagină imprimată a listei de susţinători se semnează de către un membru al comitetului de iniţiativă sau de o altă persoană împuternicită în scris de comitet pentru a întocmi lista. Persoana împuternicită nu poate fi desemnată decât dintre susţinători.
  (7) Listele semnate de susţinători se păstrează în dosare, pe localităţi, şnuruite şi semnate pentru atestarea conţinutului, pe coperta a doua, de către persoanele prevăzute la alin. (6).
  (8) Exemplarul în original al listelor se păstrează la Curtea Constituţională, iar o copie a acestuia, la Parlament."
Pentru alte detalii citeste aceasta lege.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu nu este drept legal. Se ofera de catre firma expeditoare si nu de catre curier.