| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua, Daca prin absurd sa zicem ca am HIV cum pot trai cu virusul asta? Mai am sansa la vreo relatie vreodata?
Intreb asta deoarece de 2 luni stau cu stres daca am HIV si imi e frica sa aflu sa vad daca este posibil sa am hiv...dar as vrea traiesc si cu ideea daca as avea ca sa nu fie un soc pentru mine.

11 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Fereasca sfantul

| RoCkKiD a răspuns:

Da, poti sa traiesti. HIV e departe de ce a fost pe vremuri, cu medicatia adecvata virusul e nedetectabil, nu te afecteaza si nu-l poti transmite.
O sa existe prejudecati? Da, dar o sa poti sa triesti normal cat timp iti iei medicamentele.

| Floridori a răspuns:

La momentul de fata, persoanele cu HIV pot avea o viata absolut normala, inclusiv relatii, familie si copii atat timp cat respecta tratamentul.
In cazul unei relatii, te sfatuiesc sa fii sincer si daca relatia este una serioasa si iti doresti si o familie, este absolut posibil.
Tratamentul actual nu permite virusului sa evolueze si il face netransmisibil (sau nedetectabil). Pentru o viata sexuala normala, i se prescrie si partenerului un tratament astfel incat sa nu existe riscuri.
In cazul femeilor cu HIV, este necesar sa stie ca daca isi informeaza medicul si respecta indicatiile si protocolul, riscurile ca bebelusul sa fie infectat cu HIV sunt extrem de mici, aproape de zero.
Este foarte important insa sa se respecte tratamentul cu sfintenie atat de purtator cat si de partenerul acestuia daca medicul asa recomanda.

In alta ordine de idei, perioada de incubare a virusului HIV este de 6 luni, deci abia dupa acea perioada de la momentul posibilei infectari poti face o analiza care sa si aiba un rezultat concludent.

Dar da, persoanele cu HIV pot duce o viata absolut normala, fara riscul de a transmite virusul sau de a dezvolta SIDA atata timp cat tratamentul este respectat intru totul.

Imi permiti sa intreb ce te face sa crezi ca te-ai infectat cu acest virus? Este o teama fondata?

| anonim_4396 explică (pentru Floridori):

Stau cu stres si frica de mult timp de cand am facut neprotejat cu o tipa pe care nu o stiam de foarte mult timp, putem te rog sa vorbim in alta parte sa iti explic detaliat?
Am mintea blocata, nu pot face nimic sad

| Floridori a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi poti lasa mesaj in privat daca ai placerea si doresti sa vorbim.

| TLF92 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si cine te obliga sa ii zici urmatoareai pe care vrei sa o fu ti ca ai avea HIV?

| anonim_4396 explică (pentru TLF92):

Constiinta

| anonim_4396 explică (pentru TLF92):

Da esti cu capu? de ce ma intrebi asta?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este dificil, fiindcă toți oamenii se tem de HIV. Doar sa întâlnești persoane care au și ei HIV la rândul lor. Oricum, orice răspuns vei primi, fi sincer cu oamenii de lângă tine.

| awspam a răspuns:

Poti avea si cu tratament sa il ti sub nivel de transmitere
dar sa mergi din timp la medic pana nu e tarziu
deci daca te a mancat acum asumati si sa nu ajungi sa ii infectezi pe alti, du-te la medicul de familie pana se poate face ceva

| Mandingerrrr a răspuns:

Dacă ai HIV nimeni nu o sa vrea sa stea cu tine