| vorovo a întrebat:

Buna TPU.
Trec direct:
Am nevoie sa merg pana in orasul unde am facultatea sa imi iau lucrurile din apartamentul in care stau sa pot elibera camera si sa nu mai platesc chiria. Ca sa nu mai platesc si pe luna mai ar fi bine sa ma duc mai repede decat sa astept pana pe 15.
Stau la vreo 3-4 ore distanta de oras cu masina.
Este posibil sa fac asta legal?
Ce as putea scrie pe declaratie sa nu incalc vreo lege sau cum ar trebui sa procedez sa nu intru in probleme?
Planuiesc sa ma duc pe 3 (Duminica) si cu cineva in masina fiindca eu n-am permis.

Răspuns Câştigător
| ahlrh a răspuns:

Salut.
Dacă este un motiv justificat pentru dumneavoastră, de a vă deplasa cu acest scop, vă recomand să completați în declarația pe proprie răspundere, că vă deplasați din motive justificate, precum ceea ce ați relatat mai sus.
De asemenea, șoferul care vă va însoți, va selecta împreună cu motivul dumneavoastră și „scopuri umanitare sau de voluntariat".
Acestea sunt recomandările mele,
vă doresc drum bun!

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da, este posibil, cu declaratie pe proprie raspundere, in care scrii exact "eliberare locuinta". Si soferul tau trebuie sa aiba declaratie, cu motivul transportului tau.
Cauta pe net primul model de declaratie pe proprie raspundere, ala are la final o optiune "rezolvarea urmatoarei situatii urgente...", si completezi acolo.
Atat timp cat nu trebuie sa intri in localitati aflate in izolare, nu e nici o problema, sunt permise deplasarile in interiorul tarii pentru motive intemeiate, inclusiv achizitia de masini (ca exemplu), deci nu e o problema.

| gabicoo a răspuns:

Dacă e vorba de Suceava atunci nu poți sub nici o formă!