| anonim_4396 a întrebat:

Voi fi din toamna studenta la facultatea de chimie din Timisoara. Insa am o nedumerire : daca ma angajez part time intr-un loc, si am pensia alimentara de la tatal meu, pot sa o pierd daca sunt angajata undeva?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului civil, citez:
"ART.524.Creditorul întreţinerii
Are drept la întreţinere numai cel care se aflã în nevoie, neputându-se întreţine din munca sau din bunurile sale."
Fata de aceasta prevedere poti pierde dreptul la pensie alimentara daca tatal tau nu mai vrea sa ti-o plateasca, salariul obtinut este mai mare decat suma lunara platita ca pensie de intretinere si suma obtinuta din salariu iti ajunge pentru un trai normal.
Pensie alimentara nu se pierde in mod automat, tatal tau o poate plati in continuare pana la terminarea facultatii, indiferent de salariul obtinut de tine.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
DA, o poți pierde!
Pa, pa.

| Niiiicu a răspuns:

Buna se poate pierde, ps si eu sunt in Timisoarabig grin.succes

| LadyMelian a răspuns:

Daca esti angajata cu carte de munca, da o poti pierde.Si totusi nu iti recomand sa lucrezi fara carte de munca pentru risti sa dai peste controale si atunci nu numai ca o sa pierzi dreptul la pensia tatalui dar o sa ai mari probleme pe motiv ca nu declari sursele de venit.