| Justmeale2345 a întrebat:

Vreau sa ma retrag de la ora de religie. Am dat motivul "sunt a 8-a si vreau sa ma concentrez pe invatat si mi-a fost respins... aveti idee de ce as putea sa scriu incat sa fie plauzibil insa sa nu reiasa ca sunt de alta religie? Multumesc!

28 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In prezent nu este nevoie de cerere de retragere, este nevoie de cerere de inscriere la religie.
Doar daca ai fost inscris, in baza cererii parintilor, atunci acestia trebuie sa faca cererea de renuntare si nu este nevoie sa fie motivata.
Conform L.1/2011 a educatiei nationale, citez:
"ART.18.(1) Planurile-cadru ale învãţãmântului primar, gimnazial, liceal şi profesional includ religia ca disciplinã şcolarã, parte a trunchiului comun. Elevilor aparţinând cultelor recunoscute de stat, indiferent de numãrul lor, li se asigurã dreptul constituţional de a participa la ora de religie, conform confesiunii proprii.
(2) Înscrierea elevului pentru a frecventa orele de religie se face prin cerere scrisă a elevului major, respectiv a părintelui sau a tutorelui legal instituit pentru elevul minor. Schimbarea acestei opţiuni se face tot prin cerere scrisă a elevului major, respectiv a părintelui sau a tutorelui legal instituit pentru elevul minor. În cazul în care elevul nu frecventează orele de religie, situaţia şcolară se încheie fără disciplina Religie. În mod similar se procedează şi pentru elevul căruia, din motive obiective, nu i s-au asigurat condiţiile pentru frecventarea orelor la această disciplină."
De asemenea conform Regulamentului-cadru, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, citez:
„ART. 125.(1)Părinţii, tutorii sau susţinătorii legali ai elevilor minori, respectiv elevii majori care doresc să îşi exercite dreptul de a participa la ora de Religie îşi exprimă opţiunea în scris, într-o cerere adresată unităţii de învăţământ, în care precizează şi numele cultului solicitat.
(2)Schimbarea opţiunii de a frecventa ora de Religie se face tot prin cerere scrisă a elevului major, respectiv a părintelui tutorelui legal instituit pentru elevul minor.
(3)În situaţia în care părinţii/tutorii sau susţinătorilor legali ai elevului minor, respectiv elevul major decid, în cursul anului şcolar, schimbarea opţiunii de a frecventa ora de Religie, situaţia şcolară a elevului respectiv pe anul în curs se încheie fără disciplina Religie."
Parintii sa faca cererea si o duci la scoala si nu exista sa nu fie aprobata, conducerea scolii ar incalca legea educatiei nationale si Regulamentul-cadru.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Se face o cerere de catre parinti, nu de tine. Nu trebuie nici un motiv. Se face o cerere dupa modelul:
http://bit.ly/2op4oi1

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pai esti de alta religie sau nu? Si daca esti de alta religie, ce relevanta are? E un nenorocit de optional religia, pur si simplu nu mai vrei sa il urmezi si gata!
@mistichypnosis: Si daca are ceva mai bun de facut, care e problema? La ce timpenii se fac la orele alea, mai degraba se apuca sa citeasca singur carti "sfinte" si altele de genul...

| mistichypnosis a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Crede-ma ca fac parte din acelasi sistem si inteleg foarte bine cate lucruri nefolositoare sunt predate, ba chiar cate materii de acest gen exista.Dar stai linistit ca cine invata cu adevarat pana la urma nu sta intr-o ora de religie.Sa fim seriosi.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru mistichypnosis):

Pai hai sa bagam si o ora de sanscrita atunci de la pregatitoare pana in liceu, de ce nu? Religia nu are ce cauta in scoala, ca e o ora sau o suta, nu conteaza, mai ales in modul medieval in care e formulata materia si predata de multi la noi. Pentru oricine e mai bine fara decat cu. Presupun ca nu predai religie...

| mistichypnosis a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Hai sa iti zic ceva.Nu am auzit de nimeni care sa nu doreasca sa faca religia, decat din motive specifice(gen nu credeau in Dumnezeu, erau de alta religie).Am trecut si eu prin clasa a 8-a si crede-ma ca nu iti pui bazele materiilor de examen in orele de religie.Aceasta idee, de a alege daca vrei sa faci sau nu ora respectiva, a fost inclusa doar pentru a nu mai iesi discutii, cum ar fi ca elevii sunt obligati sa ia parte la orele astea, ei fiind de alta religie.Nu am ajuns noi la stadiul de a fi consultati in privinta anumitor ore, intrucat exista materii cel putin la fel de nefolositoare in comparatie cu religia si exista in programa bine mersi, iar la alea nu suntem intrebati daca vrem sa luam parte sau nu.

| suntserios a răspuns (pentru mistichypnosis):

Daca erau de alta religie oricum nu erau obligati sa participe la ore. Legea a fost creata pentru ca suntem un stat laic in teorie, ca in practica nu, si nu e legal sa bagi religia pe gat.

| mistichypnosis a răspuns (pentru suntserios):

Nu,normal ca nu sunt obligati sa stea la ore, dar stiu cazuri in care copii de alta religie raman.Nu e legal sa ne bage religie pe gat,nu zic ca nu,doar ca dupa cum am zis,foarte multe materii ar trebui sa fie scoase(muzica si desenul,de exemplu, sunt nefolositoare pentru majoritatea copiilor). Daca legea asta a fost creata pentru a-ti da tie libertatea de a alege daca faci sau nu religia, cum iti explici ca majoritatea copiilor inca o fac? Am zis si mai sus, nu a ajuns statul la stadiul in care sa ne ofere noua dreptul de a alege, nu din punctul asta de vedere cel putin.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru mistichypnosis):

Aha, deci esti profesor de religie sau crestinopat.

| mistichypnosis a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Niciuna.Sunt inca in liceu,nu stiu ce ai inteles tu dar eu doar m-am referit la faptul ca legea asta nu a fost creata pentru a-ti da tie dreptul sa alegi sau nu daca faci ora asta, asa, daca ti se pare tie inutila sau nu. Ceea ce am vrut eu sa spun e ca tocmai din cauza asta, banuiesc eu, ei nu i s-a acceptat cererea.Simplu.

| suntserios a răspuns (pentru mistichypnosis):

Simplu, orele de religii sunt puse anapoda, scoala nu ofera o alternativa, nota de 10 e buna la medie. scoala face manareli si presiuni sa se faca religia, BOR isi baga coada si unii parinti sunt mari crestini... de aia "cum iti explici ca majoritatea copiilor inca o fac"

| mistichypnosis a răspuns (pentru suntserios):

Poate eu sunt un caz special,dar daca le-as fi spus parintilor mei ca nu vreau sa mai fac religia, mai ales pentru a invata pentru examen, sau chiar poate pentru ca nu imi place mie ora, m-ar fi scos imediat.Te asigur ca mai ales la religie si la alte materii de genul asta, profesorul te va lasa mai usor in clasa a 8-a.Noua chiar ne daduse posibilitatea sa facem pregatirea pe care o aveam cu profesoara de matematica in ora sa, pentru a nu mai ramane o ora in plus la finalul orelor.Din nou, poate e doar cazul meu, nu zic nu.Totusi ce am vrut eu sa spun e ca nu ma mira ca ei nu i-a fost acceptata cererea, atata timp cat legea a fost pusa cu un alt scop, diferit de faptul ca am avea si noi dreptul de a alege ceva.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru mistichypnosis):

Ce intelegi prin OPTIONAL? Ti se pare ok INDOCTRINAREA? Ca tot zici ca esti la liceu. M-am uitat intr-un manual de a doispea de religie, imi venea sa bat pe cineva. "Argumentati greselile catolicismului intr-o dezbatere." si alte timpenii de-astea. E INDOCTRINARE la fel de nociva ca la aia care pun bombe pe ei si sar in aer, nu istoria religiilor cu discutii libere pe tema asta.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

Majoritatea copiilor o fac datorita comoditatii parintilor. Asta mica a mea in clasa I a discutat cu colegii. Fara sa ii dau eu vreo idee in sensul asta. Pur si simplu a venit odata acasa si mi-a zis "Tata, am intrebat si ceilalti copii si aproape toti nu vor sa faca religia." E ceva ce se simte anomal. Starea naturala a copilului e de agnosticim. Ii livrezi povestile cu mosi si zine, le va adora, dar - in functie de copil - va incepe sa le puna la indoiala si sa ceara explicatii mai repede sau mai tirziu. Religia nu ofera raspunsuri, ci doar ingradiri si povesti la a caror contestare se raspunde cu "asa scrie in biblie".

| mistichypnosis a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

O sa mai explic o singura data, pentru ca deja m-am repetat in privinta asta.Se ofera posibilitatea de a alege doar pentru cei care au alta religie/nu cred in vreuna. Fara discutie exista indoctrinare, dar sincer eu nu am dat peste un asemenea profesor si cu totii stim ca manualele sunt vechi, iar la mine la clasa profesorul nu a lucrat niciodata de pe unul.De cand am inceput anul, la ora de relgie am purtat discutii si mi s-a parut chiar foarte interesant(intr-adevar cu unele chestii nu eram nici eu de acord). Revenind la discutie, ea nu doreste sa nu faca religie neaparat pentru ca ii se pare ca la ora nu e chiar ok, ci pentru ca ar considera ca ora aceea ar ajuta-o mai mult daca ar fi libera.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru mistichypnosis):

Zi si mie unde e specificat acolo? Ce zici tu e ca si cum la recensamint nu te poti declara musulman sau pastafarian chiar daca esti crestin practicant, insa nu esti de acord cu ce face bor-ul. Si ca sa te intreb o singura chestie si sa inchei - avand in vedere ce se intampla la noi de 30 de ani incoace, nu ti s-ar fi parut MULT MAI util sa se faca o ora de educatie sexuala alternata sau la alegere cu ceva autoaparare/comportament in situatii extreme gen rapire/incendii/etc?

| mistichypnosis a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Daca tu zici ca asa e,de ce nu ne dau dreptul de a alege daca vrem sa nu sa facem alte materii? Chiar crezi ca am ajuns noi atat de avansati incat sa faca acest lucru pentru binele nostru cu adevarat,cum se intampla in tarile civilizate,unde copiii aleg daca vor sau nu sa faca materii gen muzica desen,iar celelalte inutilitati sunt scoase oricum?
Si ca sa raspund la intrebare, da, normal ca ar fi mai util sa facem astfel de ore, in locul a multe ore inutile, doar ca statul nu a ajuns la stadiul in care sa poata face asa ceva.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru mistichypnosis):

Daca celelalte materii sunt optionale, de ce nu? Apropos de ajunsul asta la avansati... crezi ca se ajunge acolo cu de la sine putere, sau cu parinti si elevi care se implica si isi striga nemultumirile? Statul nu ajunge in nici un stadiu fara ca populatia sa se implice, la noi cu atit mai putin fata de altii...

| anonimg a răspuns:

Religia a fost introdusa in scoli ca o disciplina din pricina imoralitatii in care traim cu totii: si copii, si parinti.
Pentru ca nu mai exista pedepse ca in timpul comunismului ca profesorul sa te poata pedepsi fizic (in mod legal bineinteles), tinerii trec in extrema cealalta: adica sa isi faca de cap, sa traiasca fara rusine de oameni (adica batjocoritori), si fara constienta de Dumnezeu.
Mai mult de jumatate din elevii dintr-o scoala isi batjocoresc profesorii si se batjocoresc si se urasc unii pe altii. De aceea, ca exista sau nu Dumnezeu, tinerii trebuie sa invete niste valori morale, niste principii fara de care o societate nu ar putea exista. Deci ceva trebuie sa existe: ori respect, ori pedeapsa. Si este bine sa invatam respectul; ca si daca suntem pedepsiti, respectul nu l-am invata, ci l-am practica doar de forma, de frica pedepsei. Dar acela nu se poate numi respect.
Mai concret, ora de religie a fost infiintata ca tanarul sa inteleaga ca trebuie sa traiasca frumos, atat cat se afla in mijlocul oamenilor, cat si atunci cand nu il vede niciun om; sa invete sa se abtina de la ce stie ca nu este sanatos pentru minte, trup si suflet. Ca parintii au ajuns delasatori in privinta educatiei. Ba mai mult, au ajuns sa dea vina pe proprii copii de problemele pe care le au. Eu mai degraba pe parinti i-as trimte la ora de religie.

Profesorii nu iti pot da drumul de la ora de religie oricum, pentru ca ei nu au nici-o siguranta ca in ora respectiva (adica in timpul orelor de scoala) nu te vor gasi intr-un bar sau intr-un alt loc de felul acesta.
De aceea trebuie ca parintii sa se prezinte personal la scoala pentru a rezolva chestiunea aceasta.

Ai zis ca nu vrei sa reieasa ca esti de alta religie. Dar si daca se va intampla contrariul (daca vei dori sa folosesti metoda aceasta ca o ultima solutie), va trebui sa aduci adeverinta cu stampila si semnatura de la biserica respectiva ca participi la biserica, ca esti membru acolo.

| RAY a răspuns (pentru anonimg):

In evul mediu lumea era morala?

| Bizon95 a răspuns:

Nu mai am chef de religie... PUNCT
de ce?!?
ce te f00te pe tine grija?!?

EFECTIV asta e singurul motiv care iti trebuie, atat si NIMIC mai mult!

| brokxy a răspuns:

Zi ca esti ateu si gata laughing Un coleg de-al meu asa a facut! Si a scapat de religie

| 1231242 a răspuns:

De ce nu ai mințit?! Fraier...ce pot să spun.

Răspuns utilizator avertizat
| CiupercuțulCrăcănat a răspuns:

Nu vad care este problema ca esti de alta religie. Este alegerea ta, nu trebuie sa fie toata lumea crestin-ortodoxa in Romania. Altfel, daca-mi aduc aminte, cererea trebuie facuta de catre parinti si din ce stiu nu poate fi respinsa, nimeni nu te poate obliga sa mergi la mizeriile alea de cursuri happy

| mistichypnosis a răspuns:

Buna!
Optiunea de a te retrage de la orele de religie a fost conceputa pentru a nu mai exista discutii in privinta faptului ca elevii sunt obligati sa stea la ora respectiva, desi poate ei sunt de alta religie sau nu cred in una.Nu a fost creata pentru a-ti oferi mai mult timp, asa ca te sfatuiesc sa nu mai incerci astfel de lucruri decat daca intr-adevar ceea ce se deruleaza la ora este contrar credintelor tale.

| suntserios a răspuns (pentru mistichypnosis):

Ba fix de asta a fost create legea care face religia un optional. Sa ai mai mult timp intr-un sistem educational umplut de inutilitati precum religia.

| mistichypnosis a răspuns (pentru suntserios):

Teoretic nu, nu de asta a fost creeat.