| Ghitaisamaria a întrebat:

vreau sa merg in vacanta in Turcia cu masina(aceasta este pe nele tatalui prietenului meu), pentru a iesi din tara am inteles ca trebuie un contract de comodat dar ideea este ca pe masina este pus sechestru, exista pobilitatea sa mai iesim cu ea din tara in acest caz?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista nici o posibilitate legala, decat cea de ridicare a sechestrului.
Mai mult daca o faci vei comite infractiunea de sustragere de sub sechestru si poti fi condamnat.
Conform Codului penal, citez:
"ART.261.Sustragerea de sub sechestru
(1) Sustragerea unui bun care este legal sechestrat se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.
(2) Dacă fapta a fost săvârşită de custode, pedeapsa este închisoarea de la 6 luni la 2 ani sau amenda."

| Legion7X a răspuns:

Luați-vă o mașină a voastră personală, ca să Numai depindeți de mașina lui. Apoi vă gândiți să plecați în vacanță șmd.

| Ghitaisamaria explică (pentru Legion7X):

Da,dar imi trebuiesc cel putin un an 2 sa strang bani pentru un porsche cayenne ca acesta pe care il am de la socrul meu...

| Legion7X a răspuns (pentru Ghitaisamaria):

laughing laughing laughing laughing