| Mariaaaa2 a întrebat:

Buna tuturor. Acum doua luni am fost oprita in trafic eu fiind pe locul din dreapta (am permis), iar un prieten fiind la volan avand permisul suspendat, conducand 10 min dar avand ghinionul asta sa fie oprit. Nu trebuia s-o fac blabla, stiu. Mi s-a facut dosar penal pentru incredintare masina unei persoane cu permisul suspendat insa masina nu e a mea. E a unui alt prieten, pe numele lui bineinteles, eu am vrut doar sa o incerc inainte de a o cumpara si a vrut si acest numit prieten care a fost la volan. Totusi intrebarea mea este daca mi se poate suspenda si mie permisul pentru ca unele persoane spun ca da iar altele ca nu (stiu ca legea prevede pedeapsa cu inchisoarea sau amenda), insa vreau sa stiu de la persoane cunoscatoare sau poate chiar trecute prin asta daca imi va fi suspendat in cazul in care ma declara inculpata sau nu.

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Ce treaba ai tu cu cel de la volan? Tu poti sa spui sau sa nu spui nimic, chiar nu vad de ce teau luat aia pe tien la rost, ori sa iti faca vreun rau.
Daca ti s-a facut dosar ce spui, e tara lu papura voda laughing Daca ar fi fost masina ta, atunci da, ar fi putut aia sa te ia la rost ca dai masina fara sa verifici cui.
Odata ce masina nu e pe numele tau, chiar si tu de ai spune ca tia dato ala tie, nici nu aer fi trebuie sa te bage in sama politia.

Cum spun legi de **** acolo.Nu este logic, unde pui ca tu puteai spune ca habar nu aveai ca asta are sau n-are permis, ca odata ce s-a urcat la volan, normal ai crezut ca are, nu stai tu sa controlezi oameni ce au sau nu au.

Ala daca se urca singur si conducea, politia ce facea venea tot la tine sa te ia la rost laughing Tara lu peste prajit laughing

| Mariaaaa2 explică (pentru relian):

Jur. asta era si chestia. Romania asta?

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu inteleg de ce ti s-a facut dosar tie daca masina nu este a ta? Poate nu mai cunosc eu legile.
Prostia ta a fost ca l-ai lasat pe respectivul sa se urce la volan stiind ca are permisul suspendat.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pe ce baza ti s-a facut dosarul penal daca nu esti proprietarul masinii?

| darrio2007 a răspuns (pentru suntserios):

Nici ea nu stie. Este aeriană ca multi alții.

| Mariaaaa2 explică (pentru suntserios):

I am intrebat si eu si m au luat la misto?

| Mariaaaa2 explică (pentru darrio2007):

Ba dar unii dintre voi chiar nu aveti viata personala. parca site u era sa ajute oamenii nu sa fii luata la rost de Costeluș din stiu si eu unde? tu nu auzi ca singura vina e ca i am "dat" masina, da, mare chestie. sunt o criminala. fereasca Dumnezeu?‍♀️dar nu ai citit ca m-am ales cu un dosar pe nedrept? Sti macar cate ceva despre lege? Vina aici e a domnilor care fac dosare penale doar sa fie, nu a mea ca a condus asta ca la fel de bine puteam sa nu stiu, plus de asta e problema mea si e asumata. daca stiai sa raspunzi la intrebare era ok, dar nu vad rostu raspunsului tau. sau prezenta ta pe acest site. oricine poate intreba orice cu scopul de a fi ajutat, n sm nevoie de cuvintele tale!

| darrio2007 a răspuns (pentru Mariaaaa2):

Sa stii ca am viata personala si mi-am facut un rost in viată, de 48 de ani pe lumea asta. Nu era treaba ta ca ala s-a urcat la volan cu permisul suspendat. Mai ales ca masina inca nu era a ta. Cand spui ca ai incredintat masina unei persoane, acea masina trebuie sa fie in PROPRIETATEA TA. Exista lege clara pentru asemenea situatii.
Dar tu stii doar sa critici raspunsul meu.
Aici proprietarul masinii trebuia sa aiba dosar penal pentru asta, nu tu.
Daca nu cumva era deja a ta si ne aburesti pe aici.

| darrio2007 a răspuns (pentru Mariaaaa2):

Oricum, nu pari prea afectată.

| darrio2007 a răspuns (pentru Mariaaaa2):

Se pare că vei avea de suferit. Textul este luat de pe site oficial. Ai pus-o, fetițo!
"Chiar daca autoturismul este sau nu al dumneavoastra, daca l-ati incredintat unei persoane a carui permis nu este valabil pentru categoria respectiva sau nu detine permis de conducere pentru nicio categorie, tot infractiune se numeste si se pedepseste la fel. Atat persoana care a condus, cat si cea care i-a incredintat vehiculul vor fi sactionate conform legii, al articolului 335 din Codul Penal (alin. 1 sau 2)."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rind tu esti complice stiai ca prietenul are permisul suspendat dar te ai riscat sa urci in masina cu acesta, acum suporta dragă consecintele, si daca iti va suspenda si tie permisul si iti vor trage o mamă de amendă politistii o meriti din plin, alta data fi atenta cu cine te urci in masina esti majoră si toate prostiile pe care le faci le vei platii scump, nu te iarta legea cand o incalci, poti face inchisoare fi atentă

| Mariaaaa2 explică (pentru anonim_4396):

Zici ca tu esti inculpat? ce te aprinzi asa?