| anonim_4396 a întrebat:

Bună ziua, am o problema foarte mare, ar putea cineva sa îmi explice ce se va întâmpla pas cu pas pana la proces și ce se va întâmpla după? Ei bine ieri am fost cu atv-ul la o plimbare după am întrat în oraș sa îl spăl și pe o strada filtru rutier au încercat sa ma oprească iar eu am fugit. Problema fiind ca am permisul suspendat pana la urma m-au găsit, am fost la sectie sa declar, m-au amprentat, fotografiat etc ..acum nu știu ce se va întâmpla, mi s-a întocmit un dosar penal acum, iar prima data am primit o clasare la primul dosar pentru care mi s-a suspendat permisul deoarece am vrut sa urc o mașina pe platforma iar masina nu era înmatriculată..Am greșit nu știu ce a fost în capul meu sa circul pe drumurile publice...

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-avem de unde sti exact ce se va intampla, depinde de procuror si instanta de judecata.
Poti fi condamnat cu executarea inchisorii, suspendarea executarii sau cu amenda penala.
Si te puteai gandi inainte ca gresesti si sa nu o faci.

| Stefan7656AB a răspuns (pentru Ioandelasal):

Da. acum este prea târziu,
Dar eu nu știu ce o sa se întâmple nu referitor la sentința..ci la ce o sa se întâmple etapele pana la proces care sunt la asta ma refer

| Stefan7656AB a răspuns (pentru Ioandelasal):

Și cu permisul chiar nu știu ce se va întâmpla..pe 25 trebuia sa îl recapăt înapoi, oare va fi anulat? Sau îl recapăt și după proces va fi suspendat sau anulat?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Stefan7656AB):

Pana la proces exista o singura etapa, respectiv urmarirea penala.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Stefan7656AB):

Daca esti condamnat definitiv, indiferent de pedeapsa, permisul de conducere iti va fi anulat.

| Stefan7656AB a răspuns (pentru Ioandelasal):

Insa dacă voi primi cu suspendare ce se va întâmpla? Va mulțumesc mult pentru atenția acordata!

| Ioandelasal a răspuns (pentru Stefan7656AB):

Si atunci iti va fi anulat permisul, vei putea obtine alt permis dupa ce trece o perioada de 1 an de la data ramanerii definitive a hotararii de condamnare, daca reusesti la examinare.
De asemenea vei fi obligat la munca in folosul comunitatii si alte obligatii, depinde ce va dispune instanta.