| anonim_4396 a întrebat:

Buna tuturor. Urmeaza sa imi reziliez contractul cu Telekom dar o sa trebuiasca sa le platesc o taxa de reziliere de vreo 500 lei dar stam rau cu banii iar daca o sa le platim aceasta taxa vom ramane cu portofelul gol, nu de alta dar trebuie sa cumparam lemne ca doar e iarna. Nu exista nicio posibilitate de reziliere gratuita a contractului?
Noi nu stiam ca e asa scumpa taxa de reziliere, am auzit de la cineva ca ar fi 100 lei. Deja ne-am bagat servicii de la Rcs-Rds(Digi) axum o luna si trebuie sa le platim si la aia factura, plus ca mai avem si o factura pe luna trecuta la Telekom. Chiar o ducem rau cu banii si nu avem cum sa platim atatea.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Citeste cu atentie contractul incheiat, mai ales partea privind conditiile de reziliere si o sa afli exact cat ai de platit.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

100 euro(500 lei) am de platit.

| LaLaura a răspuns:

Buna.
Daca reziliai contractul cand se termina el, adica daca l-ai facut pe 2 ani, dupa 2 ani il reziliai, nu plateai nimic.
Dar acum platesti toate lunile care ti-au ramas de plata.
Omul acela a dat 100 de lei, pentru ca atat i-a ramas de plata pana se termina contractul.
Taxa de reziliere se calculeaza la cate luni de plata mai ai pana la terminarea contractului facut.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Din moment ce, în Contractul semnat cu Telekom, se precizează că taxa de reziliere este de 100 euro şi aţi SEMNAT acel Contract, NU există altă posibilitate!
Sunteţi OBLIGAŢI să achitaţi acea taxă sad

În plus, dacă acel Contract se află ( încă ) în perioada minimă contractuală şi îl reziliaţi ÎNAINTE de expirarea termenului minim, atunci sunteţi OBLIGAŢI şi la plata abonamentului pe lunile rămase din Contract!

Toate cele bune.

| silviuemilian13 a răspuns:

Am un prieten care a reziliat contract-ul cu Telekom, doar ca el a platit doar ultima factura, in jur de 60 lei, de ce sa dai asa de mult?

| anonim_4396 explică (pentru silviuemilian13):

Pentru ca inca mai aveam contract cu ei pana in octombrie 2015 iar daca vrei sa renunti la serviciile lor inainte sa expire contractul te pune sa platesti. Iar prietenului tau poate i s-a terminat contractul cand a renuntat la Telekom.