| Rienmedire a întrebat:

Buna! Unchiul meu consuma alcool in timpul serviciului, fiind patron crede ca isi permite, dar apoi conduce masina pana acasa, pot sa reclam undeva acest lucru fara sa afle ca eu l-am reclamat? Mi-e frica sa nu omoare pe cineva intr-o zi.

20 răspunsuri:
| AlexSM86 a răspuns:

Wow! Ai face foarte bine si, da, probabil ca ai salva viata cuiva la un moment dat cu asta. Totusi, si daca ai avea cum sa il reclami, ar trebui sa stii exact cand a baut si urmeaza sa plece cu masina. Doar sa afli de la un angajat si atunci sa suni la politie sa anunti odata cu informatii despre traseul lui spre casa, dar sa declari ca vrei sa-ti fie protejata identitatea pentru ca sunteti rude. Felicitari!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, când știi că va conduce băut poți suna la poliție. Politia poate lua masuri doar dacă îl prinde îl flagrant

| siriusblack98 a răspuns:

Fa o plangere anonima.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Of

| KovacsB a răspuns:

Afla in 5 minute ca are un turnator in familie.
Stii cum se zice :cainele moare de drum lung si prostul de grija altuia.

| Standt a răspuns:

Politia nu va spune ca stie ceva sau de la cine stie.
E chiar bine ce vrei sa faci. Salvezi o viata de om, il salvezi si pe el de puscarie. Chiar poti sa suni cand stii ca e pe drum si beat. Anunti pe unde este.

| Ancadorinapascale1993 a răspuns:

Foarte bine faci. Ai pile, cunoşti pe cineva din politie, de la tine? De acolo. Daca nu intra pe site-lor pe Facebook. Ia legatura cu unul din politie.
Trebuie sa mergi la sigur. Exact in ziua cand stii ca e baut, dai detalii despre ruta lui.
Spui si precizezi ca esti din familie si nu vrei sa se afle sa faci probleme.
Si uite asa salvezi viata unui copil poate!
Jos pălăria!
Bine gândit, bravo!

| narcis23 a răspuns:

Dacă nu bea pana se face praștie și doar bea o bere sau două, atunci sa îți vezi de treaba ta. Pare ca îți e ciuda ca el isi permite sa bea în timpul serviciului și tu nu.

| suntserios a răspuns (pentru narcis23):

De ce sa isi vada de treaba lui cand omul e un pericol in trafic?

| narcis23 a răspuns (pentru suntserios):

Daca nu știai, sunt cantități de alcool tolerate de lege chiar și la volan, nu a fost precizat cât bea și presupunând ca e la muncă nu cred ca bea pana bate vântul. Toată lumea asuma ca el este un pericol în trafic dar nimeni nu a întrebat prima data cât bea.

| suntserios a răspuns (pentru narcis23):

Legea din Romania tolerează fix zero alcool. Asa că este absolut irelevant cat bea, încalcă legea. Punct.

| narcis23 a răspuns (pentru suntserios):

Tare frustrat mai ești tu și ceilalți de aici, probabil nu ați condus în viata voastră ori nu ați pus mana pe alcool niciodată?

| suntserios a răspuns (pentru narcis23):

Sa fiu frustrat că ce? Că nu am condus băut că e ilegal? Ești amuzant. Și cam tantalau dacă tu crezi că e ok sa incalci legea și să conduci băut

| narcis23 a răspuns (pentru suntserios):

Tare sfand ești de nu ai încălcat legea în viața ta xd, de condus nu conduci deloc oricum.

| suntserios a răspuns (pentru narcis23):

Am încălcat legea. Sunt șofer de aproape 20 ani. Dar una e sa mai mergi cu viteza, sau sa mai faci un viraj pe un loc unde nu ai voie. Cu totul altceva să conduci băut. Mare mare mare diferență.

Și nu, in 20 ani niciodată nu am urcat la volan nici după o gura de bere. Niciodată. Nici măcar în țările care permit asta. Pentru că da, surpriza pentru tine am condus prin jumătate de Europa.

Iar pe cei care nu respectă acesta lege ii consider niște idioți

| narcis23 a răspuns (pentru suntserios):

Sa conduci cu viteză mare este mai periculos și mult mai probabil sa cauzei un accident serios decât sa mergi cu o bere la bord și cu viteza legală.
Cât de ipocrit poți să fii.

| suntserios a răspuns (pentru narcis23):

Sub nicio forma.
Reflexele și starea de-a luciditate a șoferului sunt cele mai importante. Oricând, oriunde. Orice scuză cauți tu că sa conduci băut este irelevantă.

Un șofer de deplin conștient oprește de la 100 km/h mult mai repede decât oprește un șofer băut sau nedormit de la 60km/h. Indiscutabil.
Nu mai caută scuze să conduci băut.

| narcis23 a răspuns (pentru suntserios):

Îți place să vorbești de aiurea, dacă iese cineva brusc în fata ta în timp ce mergi cu 100km, reflexele tale nu fac diferența pentru 40km le oră, nu mai vorbi de aiurea. Plus o bere sau două nu afectează deloc reflexele sau starea. Doar dacă nu ai pus gura pe alcool în viata ta și te faci praf de la 2 guri de alcool. Măcar nu te mai mintii singur.

| suntserios a răspuns (pentru narcis23):

Exagerat de multa diferența fac reflexele.

| Anonymous6527aaa a răspuns:

Buna! Ideal ar fi sa stii cand pleaca de la munca ca in momentul acela sa suni la politie sa ii aiba masina in vizor ( le poti spune domnilor politisti sa iti pastreze identitatea anonima )