| anonim_4396 a întrebat:

Este o urgenta, cum pot gasi o persoana ce a fugit de acasa daca a trecut deja granitele tarii? Azi dimineata, parintii unui prieten m-a sunat sa ma intrebe de copilul lor si mi-au spus ca a fugit noaptea trecuta de acasa cu masina si am aflat pe la ora 14, de la un prieten ce lucreaza la frontiera (el il cunostea pe prietenul care a fugit) ca trecut granita spre Bulgaria. Mai multe detalii nu am, decat ca este cu un Audi A8 negru, cu volan pe dreapta inmatriculat pe Bulgaria (masina tatalui), daca il dam la politie pana la derularea tuturor procedurilor de cautare in afara, dureaza prea mult, telefon nu are la el si parintilor lor le e frica ca nu cumva sa ramana pe undeva prin Bulgaria, Albania, Grecia fara bani si sa nu aiba cu ce veni acasa (din cate am inteles de la parintii lui nu are mai mult de 500 de euro la el) iar masina la cat consuma (3.0 benzina) e posibil sa se si dus banii, un sfat ar fi de mare folos, omul e foarte neecoperant, a pierdut la cazino etc.

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

E major, e vaccinat, a plecat de bunăvoie. Nu ai ce sa faci

| sierra1 a răspuns:

Parintii unui prieten să sune la poliție, nu tu

| Catrice a răspuns:

Politia, interpolul, ăștia se ocupa. Tu ca și persoana poți doar sa mergi pe urmele lor sau sa angajezi un detectiv particular.

| Bondarel99 a răspuns:

In primul rand e major.
In al doilea rand nu a fugit de acasa, ci a plecat de acasa in mod legal. Nu e un copil. Avea bani si masina, ce naiba, chiar asa de disperati sa fie niste oameni sa dea omul ala in urmarire doar pentru ca nu a mai vrut sa stea acasa si pentru ca avea doar 500 euro la el? E treaba lui ce face, e major, el raspunde, politia sub ce pretext ar putea sa il caute si sa il aduca acasa?

Aa daca e masina tatalui, poate sa il acuze de furt dar nu cred ca un parinte vrea sa i se faca dosar penal fiului...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poliția ar fi singura soluție. Oricum, dacă are peste 18 ani, răspunde penal de faptele săvârșite. Deci dacă a trecut țara cu actele în regulă, a făcut-o pe propria răspundere.

Repet, poliția ar fi singura opțiune sau un detectiv privat care îi va seca de bani pe părinții respectivului, mai ales în cazul în care acesta a trecut deja granița țării.

Dacă mașina nu era a lui, poate să o declare furată. Și nu prea cred că veți aștepta foarte mult. Dar in cazul asta, ați putea sa-i faceți probleme tânărului.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu nu stiu cum un copil poate iesi din tara fara parinti, si sa fie primit la cazino, daca e copil.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Bănuim totuși ca e major dacă a plecat nu mașina nu?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Are 18 ani

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

E major, 18 ani

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai daca a furat masina de acasa, sa o dea furata, la politie, cu numar si tot, si sa zica si la politie ca a iesit din tara in Bulgaria.
Ca sa trimita mai departe.
Daca e major, atunci e responsabil pentru faptele lui.
Daca se duce sa il dea disparut la politie, e major, si deja zici ca stii ce si unde se duce, nu e ca si cum l-ar fi rapit cineva, sau doamne fereste sa se fi intamplat ceva grav.