| Abramovici1224 a întrebat:

Buna, vreau să mă ajutați cu câteva răspunsuri la întrebarea mea. Am avut o menajera la noi acasă angajata cu forme legale și m-a învinovățit că i-am furat 300 Ron și un telefon, eu nu i-am furat, eu muncesc am banii mei munciți. Mi-a făcut plângere penală și am fost azi la politie. I-am spus polițistullui că sunt nevinovat, să aducă probe că eu sunt vinovat, eu nu am furat, acum ce o să facă polițistul mai departe? Sa trimită dosarul la tribunal trebuie să pună probe, dovezi la dosar nu? Așa pot sa fac și eu cuiva fara dovezi. Ce sa fac?

3 răspunsuri:
| adryang78 a răspuns:

Nu faci nimic. Poliția este obligată să deschidă dosar penal în cazul unei plângeri de acest fel. La fel, este obligată să-ți ia declarația.
În cel mai rău caz se va ajunge în instanță, dar nu vei avea probleme fiindcă nu există dovezi împotriva ta.
Dar cel mai probabil procurorul de caz va dispune NUP (neînceperea urmăririi penale) din lipsă de probe.
Așa că nu te stresa, e doar o etapă neplăcută.

| Abramovici1224 explică (pentru adryang78):

Mulțumesc,aștept acum sa vad ce o sa fie.

| danaieladaniela a răspuns:

Stai linistita o sa se faca dreptate si o sa se dovedeasca ca esti nevinovata.