| ZombyPlay a întrebat:

Am 15 ani si sunt curios daca pot trece granita de la Cenad doar cu paşaportul meu si certificatul de nastere (Sa trec neinsotit de nimeni)

Nu sa ies din Romania - ma refer din Ungaria in Romania

(Nu am buletin, trebuie sa mi-l faca anul acesta in vara)

Momentan ma aflu in Spania, dar vreau sa stiu daca pot sa trec granita fiind minor :-)

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca esti cetatean roman poti intra in Romania cu pasaportul, doar la iesire se cere ca minorul sa aiba declaratia notariala a parintilor si insotitor maor, bineinteles daca nu iese cu parintii.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti, tocmai pentru ca esti minor si nu esti insotit de un parinte sau tuture legal.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu, cum te legitimează, te reține până vin părinții după tine să te ia acasă.