| Aa31 a întrebat:

Bună ziua, am 16 ani și as dori sa mă mut la prietenul meu. El are 18 ani, as dori sa știu dacă părinții mă pot lua acasă cu politia sau dacă el ar putea păți ceva dacă o sa zic ca am plecat de buna voie și ca nu vreau sa mă întorc acasă. Am înțeles că totul ar fi legal și nu ar avea nimeni nici o problema. Am destule motive pentru a face asta, deci va rog sa nu încercați sa îmi schimbați părerea. As dori un răspuns de la cineva documentat sau care a trecut prin acesta situație.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului civil domiciliul minorului este la parintii sai si acestia pot solicita reintoarcerea minorului care a plecat de la domiciliul lor printr-o actiune in judecata. Instanta de udecata va hotari in functie de probele administrate, inclusiv ascultarea minorului, in speta a ta.
Daca instanta hotaraste reintoarcerea la domiciliul parintilor si minorul nu se reintoarce de bunavoie hotararea poate fi pusa in executare silita, prin intermediul unui executor judecatoresc. Daca exista opunere la executare, din partea minorului sau altor persoane executorul poate apela la organele de politie.
Inainte de a te muta sa te gandesti foarte bine ce faci, ma indoiesc ca iti va fi mai bine la iubit, mai ales ca si el este tanar. Nu cred ca parintii acestuia vor dori sa te intretina, mai ales daca faci studii si nu aduci nimic in casa.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Atat timp cat esti minora nimic din ce faci tu nu e pe deplin legal daca nu exista acordul parintilor si pana in ziua in care faci 18 ani ei sunt raspunzatori de tine... asa ca te pot aduce si cu forta acasa.

Eu sunt curios cu ce sunt vinovati parintii baiatului sa mai intretina o gura in casa

| sierra1 a răspuns:

Legal vorbind te poți și căsătoridacă ai motive temeinice: minorul care a împlinit vârsta de 16 ani se poate căsători în temeiul unui aviz medical, cu încuviinţarea părinţilor săi sau, după caz, a tutorelui şi cu autorizarea instanţei de tutelă în a cărei circumscripţie minorul îşi are domiciliul. în cazul în care unul dintre părinţi refuză să încuviinţeze căsătoria, instanţa de tutelă hotărăşte şi asupra acestei divergenţe, având în vedere interesul superior al copilului.

| Legion7X a răspuns:

Crezi că este o idee bună?
poate prietenul tău o să se plitisească de tine cu timpul sau poate nu știe nici el ce o să se întâmple mai departe. Este posibil să se îndrăgostească de altă persoană că doar nu-i legat de tine chiar dacă stai la el.
O să-ți dea cu tifla în nas zicând " că nu este vina lui că tu ai luat unele decizii"

Odată plecată de acasă trebuie să îți porți de grijă singură. Fie că te cerți cu prietenul tău, or îi descoperi niște comportamente urâte sau de neașteptat or
incompatibilități toate ți le asumi.
Omul este schimbător.
Măcar stai până la 18 ani apoi poți pleca dacă tot ai în cap.
Eu zic să te mai gândești fără să te pripești prea repede părerea mea ai încă 16 ani. Termină-ți școala, începi liceul, îți iei bacul și apoi adaugi un plan de viitor fie de măritiș, sau carieră or mai știu eu ce.

Unde arde de este așa grabă? lasă lucrurile să mai evolueze nu porni cu stângul.

| Aa31 explică (pentru Legion7X):

Știu asta, încă nu am luat o decizie. As vrea sa știu doar dacă i se poate întâmpla lui ceva și dacă mă pot lua părinții înapoi.

| Legion7X a răspuns (pentru Aa31):

Deocamdată ei te îmbracă, ei te întrețin, și tot lor le spui ceva când dai de o belea nu, prietenului tău.
Eu nu știu cum sunt unii părinții dar, majoritatea care au o organizare și anumite conduite în familie nu ar lăsa o fată de 16 ani să se mute la prieten până ce ea nu devine pregătită și destul de matură în pașii de pornire

Poate gândesc eu aiurea dar, mă îndoiesc deși am 26 nu cred că am mentalitate învechită.

| aADI a răspuns:

Te poate duce cu poliția acasă dacă nu ai 18 ani.