| emanon a întrebat:

Salutare TPU, eu am 21 de ani iar iubita mea are 19 ani iar noi am dori sa ne mutam impreuna deoarece nu prea reusim sa ne vedem din cauza parintilor ei foarte stricti, a avut un eveniment neplacut cand a fost mai mica si de atunci sunt foarte stricti cu ea. Ea este la liceu in clasa a 12-a insa nu stiu, daca s-ar muta la mine definitiv parintii ei ar putea face ceva in legatura cu asta? La modul s-o aduca inapoi acasa cu politia sau ceva de genul? Daca da, ce ar putea politia sa-mi faca mie in special? Eu asa stiu ca nu, am incercat sa caut pe google inainte sa vin aici dar n-am gasit vreo informatie care sa ma ajute, va rog frumos lasati misto-ul la o parte, ne iubim si vrem sa traim in pace. Multumesc mult

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca fata are intr-adevar 19 ani chiar nu are nevoie de consimtamantul parintilor, putand sa se mute unde doreste. Politia nu-i mai poate face nimic nici ei si nici tie, fiindca sunteti amandoi majori (peste 18 ani).

In orice caz, cred ca este cazul sa o lasi in pace acum, ca are cel mai important examen din viata ei si daca se muta la tine, se duc naibii cei 12 ani de scoala cu tot cu BAC, ca risca sa ramana gravida si pierde tot.
Da-i pace pana la anul in Iunie, cand termina si cu BAC-ul si puteti sa va mutati atunci impreuna!

Daca o iubesti cu adevarat si sincer o lasi sa-si termine scoala, sa-si dea BAC-ul, ca tot aveti timp inca 60-70 de ani sa va iubiti. Acum chiar are nevoie sa invete si sa-si ia BAC-ul, nu se poate sa ramana necalificata sau casnica toata viata.
Nu fii egoist si nu-i cere sa-si sacrifice viata pentru tine, daca o iubesti, astepat-o sa termine liceul!

suntserios
| suntserios a răspuns:

E majora așa că legal se muta unde vrea ea.

| Fatamuntilor a răspuns:

Legal,nu poti pati ceva!
Dar daca va mutati impreuna, unde? Lucrezi undeva? Cu ce va intretineti?
Inteleg ca iubirea e mare intre voi, dar cred ca treaba cu mutatul impreuna mai poate astepta...
mai bine o astepti sa termine scoala, sa dea bacul si poate la anul pe vremea asta veti fi impreuna

| Holiday a răspuns:

La 19 ani poate pleca oriunde, oricand, pentru oricat timp, fara sa dea in vreun fel socoteala parintilor si fara ca ei s-o poata impiedica in vreun fel. Exceptiile sunt putine si se refera la cei cu afectiuni psihice grave, atestate medical.

| Holiday a răspuns:

"Dacă era fata mea așa procedam

- chemam poliția - veneau 2 polițiști la ușă

- le spuneam..."

Apoi politistii te luau si te duceau la psihiatrie. Cam asa se termina povestea.

| Eireann a răspuns:

Nu are nici o importanta ca este la liceu, este majora deci parintii nu au ce sa ii faca.

Răspuns utilizator avertizat
| paul123paul123 a răspuns:

După 18 ani faci ce vrei. Justiția apară omul corect. Suni la Poliție și îi ia pe părinți. Însă dacă te însoți cu ea stai cu ea altfel nu este corect, sunteți mici de vârstă.