| 011 a întrebat:

Buna, am 23 de ani și sunt împreună cu o fată, ea are 17 ani, știu că o să comentați de vârstă BLA BLA...dar așa a fost să fie, noi chiar ne iubim, cel puțin eu știu că o iubesc cu adevărat.

Și întrebarea mea este :
- Dacă noi vrem sa ne mutăm împreună la mine dar părinții ei nu sunt de acord cu asta și anunță poliția etc, eu pot păți ceva rău dacă fata are 17 ani și ne dorim amândoi asta și nu e nimic forțat? Mulțumesc!

17 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Ati fi mai fericiti dacă ati astepta pana la 18 ani, sa nu va mutati imptrună fara casatorie, Sexul fara casatorie nu e binecuvantat de Creator, nu aduce fericire pe termen lung.

| ania a răspuns:

Cere=o de nevasta, poate asa păriții ei va lasaa dacă o iei de nevastă,

| Violleta2022 a răspuns:

Daca tu o iubesti cu adevarat, de ce vrei sa-i distrugi viata?
De ce nu o lasi sa-si termine scoala?
Este micuta inca, inca necoapata si are nevoei de educatie, sa-si termine licuel, ca de se muta cu tine nu mai invata ea si cine stie, apar copii si altele ca isi abandoneaza scoala.
Da-i pace ca nu mori, inca 1 an de asteptat mai ales daca spui ca o iubesti cu adevarat.

| 011 explică (pentru Violleta2022):

Ce vedeți voi distrus în a te muta cu cineva ba?
Am prieteni care au făcut la fel, au plecat amândoi în străinătate după ce a făcut fata 18, și au strâns bani de casa etc!

Și oricum toată lumea știe că școala în România o face degeaba, Romania scoate doar forțe de muncă, atât!
Câți dintre voi ați terminat liceul și ați plecat după prin Anglia/Germania prin fabrici că acolo știai că poți face ceva?))

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns (pentru 011):

Mai baiete, ai doar 23 de ani si minte nu prea multa, daca nu te intereseaza pe tine de viitorul fetei aleia, cat te interseaza probabil sexul cu ea.
Noi toti am terminat liceul si facultati bune, ca pe vremuri se facea scoala adevarata si nu ne-am batut joc de ea.
Pacat ca nu esti capabil sa intelegi ca-i esti o piedica in viata fetitei aleia, cu egoismul tau. Da-i pace macar sa-si termine liceul, ca maine poimaine te saturi de ea si ramane pe drumuri, fara macar un liceu terminat.

Răspuns utilizator avertizat
| 011 explică (pentru alexxxxxxxxxxxxzzzzz):

Câtă frustrare pe tine.
Se vede de la o poștă că nu știi ce să faci cu viața ta și nici nu o sa știi))
Ești genul ăla de om care trăiește pe speranțe (ziua de mâine).
Du te in afară omule și căutați un job bun și stabil dacă știi și altă limbă, sclavii în România muncesc, nu în Anglia sau etc))
V ați învățat să stați pe 2000-3000 de RON și pe alocația copiilor.
Eu la 21 de ani aveam 25.000£ pe card pentru că nu am fost redus mintal sa fiu sclavul României, așa cum ești tu))

Vorba aia " din Romania scapă cine poate, restul s- au obișnuit" ))

Răspuns utilizator avertizat
| mihai69 a răspuns:

Nu.

| dullcat a răspuns:

Sunt de acord cu Hyperion7.Tu nu esti parintele ei, deci nu are niciun sens sa o iei sub aripa ta. Daca va certati si te enervezi pana in punctul in care o arunci in strada, then what? Daca va despartiti ea unde va sta in acel oras, din moment ce e minora? Se muta iar in orasul natal si face transfer la vechiul liceu? Las-o sa termine liceul la ea acasa deoarece va puteti muta impreuna si la facultate, daca intr-adevar o iubesti atat de mult.Cand te apropii de bac ai nevoie de liniste si stabilitate, nu de mutat sau drame in relatie.

| Hyperion7 a răspuns:

Man,uite care e treaba,am văzut mai jos că ai scris tu ca o ajuți tu cu toate ca să facă liceul la tine in oraș.Nu e ok.
Nu e ok, pentru că atunci când vă veți despărți vei simți tu frustrări pe de-o parte că ai ajutat-o și te-a lăsat cu ochii în soare,iar pe de alta partea ea îi vei scoate ochii la un moment dat că ai ajutat-o(de obicei așa se întâmplă) și nu ai făcut nimic.
Nu zic acum că nu poți face chestia asta,insa trebuie sa te gândești că ea este mai tânără decât tine,își poate găsi pe altcineva foarte ușor,tu in schimb, ramai cu ochii în soare!
Sunt convins că acum e acea perioadă din relație care ai face orice pentru iubirea ei, te-ai lupta și cu balaurul din povesti, însă fii realist!
Va veni o perioada in care se va ajunge la monotonie in relație, e ceva normal, iar unul din voi poate considera că celălalt s-a răcit, apar frustrări.Regreți că ai luat-o sub aripa ta și altele.Asa că înainte de a face acest pas gândește-te bine!
Desigur,un alt factor important sunt părinții,poate nu stai cu ei sau ceva,însă trebuie sa ai in vedere că o părere negativă din partea lor va poate strica relația (și știu câteva cazuri reale,nu vorbe goale)! Desigur, daca nici ai ei nu sunt de acord cu relația asta,ai pus-o.
Ia în vedere aceste aspecte menționate de mine și apoi decide-te daca chiar vrei sa va mutați sau nu.
Legat de faptul că alții au făcut palate și minuni, da, sunt cazuri, însă părinții au fost de acord sau poate fata a fost ok sau ma rog, sunt mai multi factori, insa asta nu înseamnă că și la tine poate fi la fel, suntem diferiți.Nu vreau sa te descurajez,dar mai bine sa te gândești bine la ce urmează să faci,sa nu regreți,nu alta!

Cât despre acordul părinților ei,da,ți-o pot face bine mersi daca vor! De aceea e mai bine sa discuți cu ei personal,sa ii cunoști, daca ai intenții bazate, daca crezi că e doar așa, de-o aventura, nu te lega la cap și nu-ți lua o responsabilitate care te va copleși, pentru că după vor apărea frustrări și posibil și violența și altele și hai sa nu ne gândim mai departe.
Astfel de "iubiri interzise" nu au un final fericit, de asta si-ti zic.
Chiar daca va doriți voi amândoi lucrurile pot degenera major.Cunosc un caz în care băiatul mai că vrea să se despartă de iubita lui din cauza maica-sii.Asa că ar fi bine sa te gândești foarte bine daca vrei sa faci asta! Vor exista și momente cu discuții contradictorii, ce vei face atunci?
No, sper că te-am luminat cat de cat
Bafta!
thumbs up

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atâta timp cât este încă minoră, părinții încă au autoritate față de ea. Cum a trecut de 18 ani, pa! O iei, o lași cu burta la gura, te plictisești de ea, găsești pe alta, ea merge la părinți plângând cu copilul în ea sau după ea. Tipic relațiilor astea grăbite. Fix nicăieri vei ajunge cu ceea ce vrei sa faci tu, dar acum faci ce vrei. Dacă îți zic sa faci altfel "ca cine sunt eu sa iau decizii în viata voastră aia roz și ca în filmele de dragoste ". Ea e tânără, dacă nu cumva se plictisește ea prima și pleacă. Ca va iubiți? Dacă o iubești cu adevărat las-o sa își termine școala, sa se maturizeze, apoi mai târziu (după ani) sa decideți dacă merita sa va mutați împreună. Până atunci pot sa intervină alte aspecte printre care sa descoperiți ca există acea nepotrivire de caracter. Când faci totul grăbit iese fix un fâs.

| Sistemulxxl a răspuns:

Nu patesti nimic. Grabeste-te sa te casatoresti cu ea. Mergi labparintii ei si cereo de nevasta.

Răspuns utilizator avertizat