| Chis_Gheorghe_1954 a întrebat:

Pina ieri cind am fost la comisia pentru reexaminare am fost in pensie de boala GR. 3 de invaliditate. In urma reexaminarii am fost trecut in GR. 2 de invaliditate. Intrebarea mea este urmatoarea: se modifica suma de bani pe care o primescsau cuantumul pensiei este tot acelasi care a fost in GR. 2 de invaliditate? Mentionez ca am 30 de ani vechime in cimpul muncii. Cu multumiri. Chis.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De regula pensia pentru gradul 2 de invaliditate ar trebui sa fie ceva mai mare decat cea pentru gradul 3 de invaliditate, deoarece la gr.2 se acorda un stagiu potential de cotizare, in cazul tau inca 5 ani.