| Melly5 a întrebat:

Buna am nevoie urgent de ajutorul vostru! Mama mea a facut un imprumut de la Icredit. In jurul unei sume de 500 de lei (5 milioane). foarte putini bani. A platit rata de vreo 2 -3 ori (rata de 50 de lei) si dupa nu a mai dat bani, a venit o femeie(angajata de a lor ) la noi la usa sa ii platim. nu am raspuns, timp de 1 an. si acuma dupa un an, ne cauta iar ca nu am platit. si imi este tare frica. poate lua casa dupa noi? sau ce se poate intampla? Aceasta este intrebarea mea!? ce se poate intampla daca nu mai platim?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-are importanta cat primeste salariul net, daca se infiinteaza poprirea i se poate retine lunar pana la 1/3 din salariul net, in cazul mamei pana la 66 lei pe luna.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Firma o sa incerce executarea silita, in primul rand prin poprire pe salariu, conturi in banci, etc si apoi prin sechestrul unor bunuri mobile. Pentru o asemenea suma mica nu pot vinde casa.
Va sfatuiesc sa platiti, daca se ajunge la executarea silita veti plati mai mult, se poate ca cheltuielile suplimentare sa fie la nivelul sumei pe care mama ta o are de plata sau chiar mai mari.

| Melly5 explică (pentru Ioandelasal):

Am uitat sa mentionez ca mama mea lucreaza pe un contract unde scrie ca primeste doar 200 de lei (in mana )

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Melly5):

Nu contează cum lucrează mama ta pe contract, pe nimeni nu intereseaza asta, ea trebuie sa si achite datoria. banca nu o va intelege si nu o va ierta.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Melly5):

N-are importanta cat primeste salariul net, daca se infiinteaza poprirea i se poate retine lunar pana la 1/3 din salariul net, in cazul mamei pana la 66 lei pe luna.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In principiu, ii vor pune mamei tale poprire pe venituri. Adica o vor da in judecata si judecatorul va emite o hotarare in care va obliga angajatorul mamei tale sa ii opreasca banii direct din salariu (maxim o treime din salariu) pana se acopera imprumutul, dobanda si cheltuielile de judecata.

| Melly5 explică (pentru Brigaela):

Am uitat sa mentionez, ea lucreaza pe un contract unde scrie ca e angajata doar pentru 200 de lei.(2 milioane) din care banii ii vin in mana.

| Brigaela a răspuns (pentru Melly5):

Ii va opri din acesti bani. Nu de pe card, pur si simplu cel care ii plateste aceasta suma va fi obligat sa dea o parte societatii respective, fara ca banii sa ajunga la mama ta. Asta se va aplica la toate veniturile mamei tale. Problema poate fi ca judecatorul poate ordona o expertiza sa vada cum traiti din doar 200 de lei, caz in care mama ta poate avea probleme daca are venituri ilegale.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Păi de ce mama ta nu a plătit? Sa nu se joace cu ăstia ca pierde casa, banca e cel mai al dracu camatar, te lasă fara casă pe ăia nu i intereseaza ca nu ai de unde plătii, te gasesc ăia si in gaură de șarpe, si te obliga sa plătesti pina la ultimul leuț, si va da si un sut in kur si va ia casa, sa si plăteasca ca nu e o sumă mare, chit ca nu are ce minca dar datoriile sa le achite, ca nimeni nu o intreabă daca a mincat sau nu, dar toti o vor intreba daca a plătit sau cind plăteste, si e păcat sa va arunce n drum pentru 500 lei plus penalizari cit o pune banca. La ce banca are datorie?

| Sirbu_Damiana_2000 a răspuns:

Doar platiti