| vargaeduardjr96 a întrebat:

am fost batut de 3 indivizi, am mandibula rupta si maxilarul, 57 de zile de la medicul legist. Ce patesc baietii? Baietii vor sa ne inpacam, cat pot sa cer daune morale?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fapta lor constituie infractiunea de lovire sau alte violente, prevazuta la art., alin.2, Cod penal, citez:
"Art.193. Lovirea sau alte violenţe
  (1) Lovirea sau orice acte de violenţă cauzatoare de suferinţe fizice se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (2) Fapta prin care se produc leziuni traumatice sau este afectată sănătatea unei persoane, a cărei gravitate este evaluată prin zile de îngrijiri medicale de cel mult 90 de zile, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani sau cu amendă.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."
Poti sa te impaci si atunci nu mai faci plangere penal si sa le ceri cca 5.000 10.000 euro de la fiecare.

| vargaeduardjr96 explică (pentru Ioandelasal):

Va multumesc mult?

| vargaeduardjr96 explică (pentru Ioandelasal):

Am vorbit cu baietii, a zis ca mai mult de 2000 de euro nu o sa primesc, se poate asa ceva?

| Ioandelasal a răspuns (pentru vargaeduardjr96):

N-am de unde sti exact cat ai putea primi daca se ajunge la judecata dar mie mi se pare foarte putin cat iti ofera. Cred ca ai primi mai mult, drept daune materiale si daune morale si ei vor fi condamnati.

| vargaeduardjr96 explică (pentru Ioandelasal):

Ok, mulțumesc, prima data mi-a oferit 500 de euro si acum 2000, dar am mai vorbit cu avocati si au zis la fel ca si dumneavoastra, intre 5 si 10 mii de euro.

5 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Vezi sa procedezi in asa fel, incat sa fii sigur ca iti iei banii.