| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua! Am nevoie de o lamurire! In Certificatul de integritate comportamentala se trece avertismentul scris?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se trece, avertismentul nu este sanctiune penala.
Conform L. nr. 118/2019, privind Registrul naţional automatizat cu privire la persoanele care au comis infracţiuni sexuale, de exploatare a unor persoane sau asupra minorilor, in certificat se trec doar condamnarile la anumite infractiuni prevazute de aceasta lege si alte masuri procesual-penale privind aceste infractiuni sau lipsa acestora.

| DariusDariusDarius1500 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Deci nu se trece avertismentul in Certificatul de integritate comportamentala să înțeleg!?

| Ioandelasal a răspuns (pentru DariusDariusDarius1500):

Ti-am spus ca nu, daca nu ma crezi citeste legea indicata.
Totusi, despre ce avertisment vorbesti?

| DariusDariusDarius1500 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Din cele din legea 118/2019

| DariusDariusDarius1500 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Daca ai un avertisment din cele din legea 118/2019

| Ioandelasal a răspuns (pentru DariusDariusDarius1500):

Nu-mi aminteam de vreun avertisment, asa ca am cautat in lege, nu exista prevazut nici un avertisment.

| DariusDariusDarius1500 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Avertismentul pe legea 118/2019 se trece ....sa inteleg!

| Ioandelasal a răspuns (pentru DariusDariusDarius1500):

Ti-am spus ca n-am gasit nici un avertisment in acea lege!