| DanceaTica a întrebat:

Am o intrebare, ce pot sa fac cand sunt acuzat de cineva ca as fi furat eu un obictsi a scos vorbe la lume ca si-a gasit obiectul la mine cand ea a venit cu politia. in primul rand nu am furat si nu s-a prezentat nimeni la mine. in concluzie sunt nevinovat si acuzat pe nedrept. va rog imi puteti da un raspuns. pot depune plangere impotriva acelei persoane?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu a facut plangere penala impotriva ta fapta persoanei respective nu este infractiune, deoarece calomnia a fost abrogata.
Poti doar s-o dai in judecata pe cale civila si sa soliciti o reparatie morala si materiala. Problema este sa poti dovedi cele afirmate. Numai bine!

| DanceaTica explică (pentru Ioandelasal):

Mersi pentru raspuns. da, pot demonstra k nu sunt eu incultatul. nu stiu sigur daca a depus plangere impotriva mea da a spus la oameni k a venit cu politia la mine si a gasit obiectul la mine in casa cand aceasta afirmatie nu este adevarata. pot sa o dau in judecata?

| Zenithf a răspuns (pentru DanceaTica):

Dovezile sunt vorbele martorilor. Daca ai cel putin 2 martori, persoane de baza a caror marturie sa nu poata fi contestata, care au auzit-o pe respectiva ca te-a defaimat, atunci poti sa o dai in judecata pe cale civila, cum a zis domnul @Ioandelasal.

| Ioandelasal a răspuns (pentru DanceaTica):

Daca depunea plangere impotriva ta, fara a fi adevarata, il puteai acuza de denuntare calomnioasa(art. 259 Cod penal).
Daca nu a facut plangere si vrei sa obtii o reparatie, asa cum ti-am spus in primul raspuns, poti sa-l dai in judecata pe cale civila. Nu trebuie sa dovedesti ca n-ai facut fapta de care te invinuieste, el ar trebui sa dovedeasca ca ai facut-o, ca sa fie absolvit de raspundere. Tu trebuie doar sa dovedesti ca a facut respectivele afirmatii mincinoase si prin ele ti-a lezat demnitatea.

| DanceaTica explică (pentru Ioandelasal):

Va multumesc pentru ajutor. asa am sa fac, am sa o dau in judecata

| DanceaTica explică (pentru Ioandelasal):

Imi trebuie un avocat pentru al da in judecata?

| Ioandelasal a răspuns (pentru DanceaTica):

Ar fi bine sa ai avocat, acesta stie cum sa faca o cerere buna si sa-ti sustina interesele. Daca o sa castigi, persoana respectiva o sa fie obligata si la suportarea cheltuielilor de judecata, inclusiv la plata onorariului avocatului tau.

| rutanklan a răspuns:

Poti daca ai dovezi ca tu chiar nu ai furat si ca nu era la tine obiectul. Dar pana la urma e cuvantul ei impotriva tau. Daca nu poti demonstra, sau daca ea nu poate demonstra ca tu esti cel care l-a furat, sunteti amandoi in impas. Kiss and make up.