| silvett a întrebat:

Daca eu am gasit un telefon care a fost declarat furat, si a venit politia la mine la usa, ce se poate intamla. Am 19 ani!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te pot acuza, cel putin, de infractiunea de insusire a bunului gasit, prevazuta si pedepsita de art.216 Cod penal, citez:
"ART.216. Fapta de a nu preda în termen de 10 zile un bun gãsit autoritãţilor sau celui care l-a pierdut, sau de a dispune de acel bun ca de al sau, se pedepseşte cu închisoare de la o lunã la 3 luni sau cu amendã.
Cu aceeaşi pedeapsã se sancţioneazã şi însuşirea pe nedrept a unui bun mobil ce aparţine altuia, ajuns din eroare în posesia fãptuitorului."
Amenda este de la 300 lei la 15.000 lei. Daca nu au trecut 10 zile de la gasirea telefonului nu poti fi pedepsit, vei spune ca aveai de gand sa-l predai in termen.
P.S. Este greu de crezut ca ai expus corect situatia.

| skama18 a răspuns:

Pai unde ai gasit telefonul frate.cum de a ajuns politia la tine.cine la trimis la tine

| andreidraga a răspuns:

Iti confisca telefonul. Poti sa ai si altfel de probleme. L-ai cumparat si n-ai bon/factura => ai incurajat neplata TVA-ului. Iar daca demonstreaza ca tu l-ai furat e mai grav.

| skama18 a răspuns (pentru andreidraga):

Ai incurajat neplata...laughinglaughing
ba frate da tu unde traiesti. daca iit vind o masina si nu iti dau bon ti-o confisca...ba frate.care nu stiti taceti drac din gura.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Obiectele gasite (genti, bani, bagaje, bijuterii, telefoane... practic orice), se predau politiei. Daca nu o faci, nu poti dovedi ca l-ai gasit si ca nu esti in cirdasie cu hotul, asa ca te baga ori la furt, ori la complicitate la furt.