| Ubofsi_SkyPixel_2002 a întrebat:

Zi bună vă doresc, am si eu o intrebare, am primit o amenda in valoare de 500 de lei pentru nepurtarea măștii acum 6 luni, am platit amenda in 30 si ceva de ore la primarie (jumatate din ea) iar ieri m-am trezit cu scrisoare de la anaf ca amenda nu este plătită. Am fost la primarie si cei de acolo vor vira bani la anaf (250 de lei) dupa care am fost iar la anaf si cei de aolo au spus: chiar daca banii vor fi trimisi la noi va trebui sa mai platiti 250 de lei ca amenda sa fie completa.
Adica din cauza ca am platit-o in mai putin de 48 de ore am platit jumatate din ea dar anaful vrea amenda întreagă.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca situatia este cea expusa nu mai trebuie sa platesti nimic, ai platit corect amenda. Vina este a celor de la primarie, trebuiau sa vireze amenda in contul ANAF.
Daca ANAF va incerca executarea silita poti sa contesti executarea.

1 răspuns:
| CodrutElian1990 a răspuns:

Ca sa nu ajungi la executare silita si proces in instanta, trimite-le celor de la ANAF o scrisoare, chiar si online, in care sa le spui ca tu ai platit legal amenda.
Da, a fost si greseala ta, ca ai platit amenda la primarie, dar si a celor de la primarie ca ti-au primit amenda, iar apoi ca nu au virat-o la ANAF.