| BogdanM275 a întrebat:

Bună ziua, am o întrebare mai exact cum este posibil ca un grup de persoane să-și creeze propria lor țară, cu propriul lor guvern legitim și set de legi?
Care sunt pași de urmat pentru realizarea acestui lucru?

P.S Aștept comentarii serioase.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In prezent nu este posibil, cu exceptia unor colonii care mai exista si puterea coloniala admite sa le acorde independenta.

| mihai69 a răspuns:

Vezi filmul „Insula Trandafirilor" (după un caz real).
https://en.wikipedia.org/wiki/Republic_of_Rose_Island

| doctorandus a răspuns:

Dap, Nicușor Teodorescu a înființat statul Dacia. Dar asta nu a oprit autoritățile statului România să-l bage la închisoare.

| Wr3nch a răspuns:

Bani. O suma exorbitanta si se rezolva.

| johnnny123 a răspuns:

Dacă chestia asta ar fi posibilă cu relativă ușurință, nu crezi că s-ar "crea" câte 1000 de țări în fiecare zi?

Taiwanul are 24 de milioane de locuitori, guvern propriu, constituție proprie, economie proprie și un teritoriu extrem de clar delimitat și cu toate astea recunoașterea sa ca țară este subiectul unor controverse mondiale de zeci de ani.

Cine crezi că va recunoaște "Republica Șosetelor Desperecheate" sau cum vrei tu să numești țara pe care te gândești să o creezi?

| Dismally a răspuns:

Legitim nu se poate, sunt o gramada de nebuni care si-au facut statul lor la ei acasa sau in teritorii nerevendicate, dar asta nu inseamna ca ii va recunoaste cineva vreodata.

| Brizbriz a răspuns:

1. iti trebuie pamant care sa nu fie revendicat de nici o tara
2. iti trebuie oameni care sa locuiasca acolo si care sa se constituie ca fiind o natiune
3. iti trebuie oameni care sa fie in stare sa faca legi care sa fie recunoscute si respectate de natiune, de ex. in rrrrominica nu avem asa ceva, toti politicienii de cand a ajuns comuismul la putere si pana acum sunt niste imbecili nenorociti si lenesi, avem in si in ziua de azi o tona de legi comuiste (auzi, cica, ca suntem in capitalism, dar daca gasesc petrol pe pamantul meu, nu e al meu ci al statului) legi fara sens cu SUTE DE AMENDAMENTE
samd

0. trebuie ca tara sa fie recunoscuta de celelalte tari, de ex. Transnistria nu e recunoscuta de R.Moldova, iar restul tarilor nu isi bat capul

| Sophieka a răspuns:

BogdanM e pus pe planuri mari! big grin