| RoxanaIoana1994 a întrebat:

Bună ziua! Am o întrebare pentru acest grup și care puteți să îmi dați o părere ceva. Astăzi pe la la ora 11 eu eram în casa și un vecin m-a sunat sa îmi spună ca a venit o mașină de politie și s-a uitat la numerele mele de la masina și le-a notat, dar politia nu m-a strigat nu ma claxonat sa ies afara nimic. Oare sa fie ceva grav? Eu ma gândesc ca dacă era ceva grav trebuia sa ma cheme sa îmi aducă la cunoștință...????

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu ai savarsit vreo contraventie (de ex. parcare ilegala, lipsa rovinietei, etc) sau infractiune atunci nu are ce sa fie grav.
Daca era ceva grav te-ar fi contactat, sa te amendeze (in caz de contraventie) sau te-ar fi retinut (in caz de infractiune).

| Simpatic a răspuns:

Depinde,daca era politia locala e una daca este politia adevarata e altceva.
Intuind ca e politia locala, se poate ca cineva sa fi "raportat" masina ta la politia locala, dar asta daca ai parcat pe locul vreunui handicapat (iarasi folosesc peiorativ intentionat) sau pe locul cuiva de parcare!
Daca ai lovit pe cineva si ai plecat sau cine stie ce ai facut.
Ai numere rosii sau definitive? daca ai numere rosii de exemplu si ele au expirat si cineva stie asta si ala poate sa semnaleze acest aspect.
Putem lua in considerare si o anumita confuzie, de exemplu masina ca a ta este cautata doar ca alt numar de inmatriculare etc
Pot fi cauze si cauze, poate sa nu fie nimic pana la urma.
In fine, din cate stiu eu trebuiau sa cei de la politia locala sa iti fi lasat ceva in geamul masinii, daca nu au lasat atunci inseamna ca a fost ceva de "rutina", bineinteles datorita vreunui sifon, dar nu iti face griji!

| Violleta2022 a răspuns:

Ai parcat cumva ilegal pe bordura sau pe locul alcuiva?
Sau poate ca cineva ti-a schimbat numerele si ti-a pus unele de la o masina furata...
Ai verificat?

| StratulatVictoeEugen a răspuns:

Ai parcat neregulamentar sau cineva ti-a luat numerele si le-a pus pe alta masina si a circulat cu ele.