| valentin16hz a întrebat:

Va salut cu respect, am si eu o nelamurire in privire cu un contract de inchiriere facut intre proprietarul garsonierei si mine.
La data de 04.08. 2020 am facut cu dumnealui un contract de inchiriere pe o perioada de 6 luni, mai exact pana pe 04.02. 2021, problema este in felul urmator:
Am platit chiria, iar cu utilitatile sunt la zi, de cate ori a venit sa-mi incaseze plata chiriei acesta mi-a calculcat si intretinerea, am facut calculele si am platit tot ce era necesar.
Aceasta fiind ultima luna din contract si dansul vrand sa inchirieze altor persoane dupa terminarea contractului cu mine, acesta a venit astazi batand la usa pentru a patrunde in locuinta si pentru a-mi spune ca preferabil pe data de 01.02. 2021 sa parasesc imobilul pentru ca acesta a gasit pe altcineva, chiar daca in contract scrie clar ca termenul este pana pe 04.02. 2021.
Acesta fiind foarte nervos mi-a spus ca nu-mi va returna garantia de 900 lei platita la inceputul contractului pentru ca sunt in urma cu intretinerea si ca imi va folosi banii in acest scop.
Eu tocmai ce v-am spus mai sus ca am achitat tot la zi, dar am impresia ca dansul a luat banii si nu a platit, iar acum ma face pe mine vinovat.
Pe contractul de inchiriere scrie ca, citez "Garantia se va returna la sfarsitul perioadei de inchiriere, dupa ce se vor achita toate cheltuielile aferente intretinerii si cu respectarea minima de inchiriere de 6 luni."
Va rog frumos sa ma ajutati, ce pot face in acest sens pentru a-mi recupera garantia?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu te intelegi cu el atunci singura cale legala este sa-l dai in judecata, dar pentru asta ai nevoie de probe ca ai platit si intretinerea. Daca n-ai probe va fi cuvantul tau impotriva cuvantului lui si nu ai sanse de castig.

| valentin16hz explică (pentru Ioandelasal):

Aici se afla tot
-Fata: https://ibb.co/bBVyPgd
-Verso: https://ibb.co/WBG5SLp

| Ioandelasal a răspuns (pentru valentin16hz):

Contractul de inchiriere nu face dovada ca tu ai achitat intretinerea, trebuie alte probe (chitante, martori, etc).

| Violleta2022 a răspuns:

Ti-a dat chitanta cu act ai platit, de fiecare data?
Fiindca cu aceea poti dovedii foarte uros ca ai platit integral toate datoriile.
In ce priveste plecarea din apartament, se poate intampla in 3 februarie, fiindca in 4 contractul este deja expirat si trebuie sa dai cheile propietarului.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Doar să îl dai în judecată, care te va costa mult mai mult decât cei 900 de lei plus timpul pierdut.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Plângere la Politie.