| Vida_Fane_1996 a întrebat:

Buna ziua!
Am permisul de 1 an si ceva si aseara am avut norocul sa ma vada politia cand am mers pe oras si am plecat de pe loc cu fluierat de roti si la fel mi-au fluierat rotile cand am intors iar domnul politist care m-a vazut mi-a dat o amenda de 1500 de lei in care a scris ca fapta savarsita este prevazuta de articolul 102/1/22 la care am vazut ca se aplica intr-adevar o amenda de clasa a IV-a dar pentru soferi sau pasageri care se afla in masina si adreseaza injurii sau semne obscene participantilor la trafic, iar in procesul verbal nici de cum nu scrie asa ceva.
As dori sa stiu ce as putea face si daca mai se poate face ceva daca am semnat? Cum decurge procesul?
Am facut o poza la procesul verbal http://img15.imageshack.us/img15/2598/ab3j.jpg
Va multumesc anticipat
O zi buna!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti face plangere contraventionala la judecatorie, in termen de maximum 15 zile de la primirea procesului verbal de contraventie, motivul fiind ca nu ai savarsit fapta retinuta. Eventual vorbeste si cu un avocat.

2 răspunsuri:
| Braunion a răspuns:

Ai facut cocalareala cu masina si ai platit. Asta e, data viitoare nu mai fa cocalareli d-astea. Fapta savarsita de tine constituie intr-adevar contraventie. Poti contesta procesul verbal pe raza judetului unde ai fost sanctionat.

| Vida_Fane_1996 explică (pentru Braunion):

Nu conteaza ce am facut, el mi-a dat amenda pentru ceva ce nu am facut. Aici daca am pus intrebarea nu am intrebat ca sa te bagi tu la misto...