| cherokee1 a întrebat:

DAU FUNDA! Salut. Am luat acum 4 zile o amenda de 1305 lei pentru "semne obscene la volan". Am semnat procesul verbal ca sa primesc o copie si astept sa-mi vina amenda acasa ca s-o contest intrucat am primit-o pe nedrept din moment ce chiar nu am facut semne obscene sau injurat la volan. Problema e ca in 15 zile eu trebuie sa o contest si fara amenda banuiesc ca nu pot. Aveti idee in cat timp poate sa-mi vina?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai primit procesul-verbal de contraventie si consideri ca n-ai fost vinovat atunci poti face plangere contraventionala, in maximum 15 zile de la data p.-v., la judecatorie.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai semnat procesul-verbal de contraventie trebuia sa primesti un exemplar al acestuia pe loc. De ce nu l-ai primit?

| cherokee1 explică (pentru Ioandelasal):

Am primit

| Ioandelasal a răspuns (pentru cherokee1):

Daca ai primit procesul-verbal de contraventie si consideri ca n-ai fost vinovat atunci poti face plangere contraventionala, in maximum 15 zile de la data p.-v., la judecatorie.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu ti ar fi dat amenda daca nu faceai semne obscene la volan nu? Tu crezi ca politistul te a oprit degeaba ca asa i s-a parut lui? Acum esti bun de plată daca ai nervi la volan, masina nu este pentru toti ci numai pentru oameni calmi si stapîni pe ei dar aceia sunt din ce in ce mai rari.

| cherokee1 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Tu esti prost? Nu pricepi ca nu am facut niciun semn sau injurat?

| RalucaAnastasia a răspuns:

Dacă ai semnat procesul verbal e ca și cum ai recunoscut ca ai făcut semne obscene la volan! Nu cred ca își mai are rost contestatia!

| RalucaAnastasia a răspuns:

Iar amenda ți-o da pe loc nu trebuie sa îți vina acasă! Cel puțin eu așa știu!