| djcerebel a întrebat:

Buna ziua am si eu o intrebare pentru a intra in proprietatea de mostenire de pe urma sotului decedat ce as putea face am 3 copii 2 fete sunt casatorie sunt plecate din tara baiatul e necasatorit si este in tara copii vor ca partile sami revina mie sa intru in posesia de mostenitor cum as putea proceda multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuie sa mergi la un notar de la ultimul domiciliu al defunctului, cu certificatul de deces si sa soliciti deschiderea procedurii succesorale. Copiii pot da declaratie de neacceptare a succesiunii dar atunci o sa ai o mare problema. Daca toti copiii renunta la mostenire dupa tatal lor atunci o sa vina la mostenire parintii si fratii/surorile defunctului. Copiii, ori cel putin unul dintre ei, trebuie sa accepte mostenirea si apoi pot sa-ti faca donatie.
Cei aflati in strainatate pot da declaratia de neacceptare la o reprezentanta diplomatica a Romaniei din tara unde se afla (Ambasada ori Consulat) si sa ti-o trimita.
In orice caz notarul public la care mergi te va lamuri cu toate problemele, inclusiv costul procedurii succesorale.

5 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Mergi la un notar si te v-a lamuri cu tot ce trebuie, dar din ce stiu eu tie i-ti revine 5/8(cinci optimi din toata averea) si la copii 3/8 deci fiecare cate 1/8 (o optime) din toata valoarea succesorala.

| Ioandelasal a răspuns (pentru onasis1961):

Nu acelea sunt cotele legale. Sotul supravietuitor mosteneste cota de 1/4 din averea proprie a defunctului iar copiii, indiferent de numarul lor, mostenesc restul de 3/4. Sigur ca daca bunurile au fost proprietate comuna a ambilor soti atunci masa succesorala se compune numai din 1/2 din totalitatea bunurilor comune si cotele legale se aplica la aceasta jumatate.

| onasis1961 a răspuns (pentru Ioandelasal):

E acelasi lucru.Sotul supravietuitor tot 62, 5% ii revine din total. Spun din sursa sigura, ca am aceasta situatie in familie.In fabruarie anul curent mama sotiei a decedat, si s-a deschis succesiunea.Sotia mea are inca 2 frati, deci aceiasi situatie, si asa s-a impartit. Tata socru are 5/8 iar Copii 3/8 fiecare cate 1/8.

| Ioandelasal a răspuns (pentru onasis1961):

Sotul supravietuitor mosteneste cota de 1/8 din totalul bunurilor ce compun masa succesorala, restul de 4/8 (1/2) este proprietatea sa proprie si nu mostenita.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Cauta pe site pe dl.,, Ioandelasal,, care te poate ajuta, fiind jurist.