| Dieselpower69 a întrebat:

am si eu o nelamurire in legatura cu legea. Am fost implicat intr-un incident la liceu ( clasa a x-a) in care eu si inca un baiat i-am dat doar un pumn victimei. A venit politia la scoala a zis ca ne face dosar bla bla. Si am vorbit si ne-am impacat cu victima ( cel care i-am dat pumnul ) si a zis ca nu continua niciun proces, nu face nici reclamatie si sunt chemat maine la politie cu ce as putea sa ma aleg? ( daca noi cei din conflict ne-am impacat)

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca v-ati impacat nu o sa mai mearga in continuare cu dosarul penal, in acest caz impacarea inlatura raspunderea penala. Respectivul trebuie sa spuna ca v-ati impacat si la politie sau sa dea o declaratie notariala in acest sens, daca este minor alaturi de un parinte.

| Dieselpower69 explică (pentru Ioandelasal):

Si daca am fost chemat maine cu parintii iar eu ma duc singur si le spun ca parintii mei sunt la servici are ce sa-mi faca?>

| Ioandelasal a răspuns (pentru Dieselpower69):

Minor fiind este obligatoriu sa mergi cu un parinte, altfel te vor chema si alta data.

| Dieselpower69 explică (pentru Ioandelasal):

Daca vine o matusa are ceva?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Dieselpower69):

Matusa nu este parinte si nici reprezentantul tau legal, asa ca du-te cu un parinte.
Doar daca parintii sunt plecati din tara poti merge cu matusa.

5 răspunsuri:
| Dieselpower69 explică:

Daca am fost chemat maine sa vin cu parintii iar eu vin cu o matusa are ceva?