| 23122012 a întrebat:

am si eu o nelamurire va rog sa ma ajutati dk se poate.In urma c aproape 2 luni am fost victima unei agresiuni pe strada in urma careia am ajuns pe masa de operatie cu diagnosticul de dubla fractura de mandibula. Dupa interventie maxilarul a fost imobilizat in sarme 14 zile.Am mers la IML unde am obtinut un certificat cu 55 de zile.Ce risca individul? Poate primii o pedeapsa cu suspendare? El este boxer major avand mai ml dosare incheiate la politie.Deocamdata nu sa luat nici o masura.stie cineva cazuri asemanatoare.va multumesc anticipat

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fapta respectivului constituie, cel putin, infractiunea de vatamare corporala si poate primi inchisoare intre 6 luni si 5 ani, citez:
"ART.181. Vãtãmarea corporalã
Fapta prin care s-a pricinuit integritãţii corporale sau sãnãtãţii o vãtãmare care necesitã pentru vindecare îngrijiri medicale de cel mult 60 de zile se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani."
Daca ar fi numai aceasta infractiunea s-ar putea sa fie condamnat cu suspendare, daca l-ar condamna la cel mult 4 ani. Spui ca mai are dosare si atunci s-ar putea sa fie condamnat cu executare, retinandu-se concursul de infractiuni.