| axeldnb97 a întrebat:

Am varsta de 15 ani si am si eu o nelamurire...Acum 2 luni de zile un tocilar ma tot ameninta ca ma muta din Bucuresti iar dupa ore i-am taiat,, elanul`` si lui si prietenului lui ....Problema este urmatoare, primul individ a depus plangere impotriva mea cum ca i-am dat 2 palme si ca am fost cu 7 insi de etnie,, rroma`` (vorbesc serios), iar al doilea individ si-a scos certificat medico-legal si a depus plangere impotriva unui prieten de al meu caruia nu ii stie numele. Nelamurirea este urmatoare, am fost acum 2 luni la politie cand s-a intamplat incidentul, am dat declaratie, iar acum ma cheama iar la politie. Ce o sa se intample acolo? O sa iau amenda? si daca da, ce valoare are amenda? Va multumesc anticipat big grin

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu ti-a facut dosar pentru lovire sau alte violente?
In acest caz politia nu da amenda, dosarul ajunge la procuror care poate sa te trimita in judecata si urmeaza ca instanta sa stabileasca pedeapsa pentru aceasta infractiune, citez:
"ART.180. Lovirea sau alte violenţe
Lovirea sau orice acte de violenţã cauzatoare de suferinţe fizice se pedepsesc cu închisoare de la o lunã la 3 luni sau cu amendã.
Acţiunea penalã se pune în mişcare la plângerea prealabilã a persoanei vãtãmate.
Împãcarea pãrţilor înlãturã rãspunderea penalã."
Amenda este de la 300 lei la 15.000 lei. Fiind minor limitele minima si maxima ale pedepselor se reduc la jumatate.
De asemenea procurorul poate lua o masura administrativa, respectiv ameda de pana la 1.000 lei.
Instanta mai poate hotari si o masura educativa, mergand pana la internarea intr-un centru de reeducare.
Te sfatuiesc sa te impaci cu respectivul si alta data foloseste-ti si mintea nu numai pumnul.

| axeldnb97 explică (pentru Ioandelasal):

Nu mi-au facut dosar

| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună!

Dacă eşti minor presupun că amenda nu va fi atât de mare. Îţi sugerez să ai mai multă grijă pe viitor, fii mai calm şi gândeşte-te că poţi fi dus la şcoala de corecţie în cel mai rău caz. Când vei fi major poţi ajunge şi după gratii dacă continui în felul acesta. Deocamdată încearcă să te linişteşti. Stai calm, nu se va întâmpla cine ştie ce mâine la poliţie. Probabil îţi vor mai cere o declaraţie şi îţi vor da o amendă.

Pa-pa.

| RyanFlame98 a răspuns:

Sincer sa fiu, daca o sa primesti amenda, mai bine te-ai fuce sa-i mai tai "elanul" odata, si asa nu ai nimic de pierdut! big grin