| tirik a întrebat:

Buna seara, am 21 de ani si ma confrunt cu o problema destul de serioasa. Un coleg de lucru tot facea batjocura de mine la lucru, eu ne facandu-i absolut nimic, pe drum spre casa dupa ce am iesit de la lucru iar a inceput si atunci i-am spus sa-si vada de treaba lui ca ma enerveaza si o sa avem de discutat daca mai continua. A venit la mine si m-a impins de un perete si mi-a tras geaca in cap, eu nu am mai putut sa ma misc, el ma tinea de piept. Cumva am scapat si mi-am dat jos geaca, l-am lovit cu pumnul in gura si atunci el s-a lasat jos, l-am mai lovit cu piciorul de vreo 5 ori. Dupa ce s-a ridicat de acolo, a mers la politie si a depus plangere penala impotriva mea. Asta s-a intamplat luna trecuta, in ianuarie, am primit o citatie sa ma prezint la sectia de politie, m-am prezentat si acolo aflu ca el a mai si mintit in declaratie, cum ca el nu mi-a facut chiar nimic, ca eu i-am rupt hainele de pe el (el chiar si in ziua de azi tot cu hainele acelea umbla). Au fost de fata 5 persoane, care toti vor veni si vor zice adevarul, 2 au fost deja audiati. Mentionez faptul este posibil sa-si fi scos certificat medico-legal. Ce mi se poate intampla? Am scapare cu faptul ca el a inceput tot scandalul si a mai si mintit in declaratie? Va rog, ajutati-ma.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| alessia5158 a răspuns:

Ti se intampla, deja!--- actiunea penala impotriva ta s-a pus in miscare prin insasi plangerea victimei depusa la organul de cercetare. Ce va urma sa se intample in viitor, dupa etapa de cercetare, nu-ti poate spune nimeni!---mai ales ca nu stii sigur daca cel lovit are sau nu un certificat medico-legal si daca martorii au fost si vor ramane sinceri in declaratiile lor.

Deci, pana la acest moment, tot ceea ce trebuie sa stii este ca :
1. legea penala incrimineaza lovirea sau orice alt act de violenta cauzator de suferinta fizica. In acest sens, citez din noul cod penal :
"Art. 193 Lovirea sau alte violenţe

(1) Lovirea sau orice acte de violenţă cauzatoare de suferinţe fizice se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.

(2) Fapta prin care se produc leziuni traumatice sau este afectată sănătatea unei persoane, a cărei gravitate este evaluată prin zile de îngrijiri medicale de cel mult 90 de zile, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani sau cu amendă.

(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."

2.Din exprimarea "Fapta prin care se produc leziuni traumatice sau este afectată sănătatea unei persoane, a cărei gravitate este evaluată prin zile de îngrijiri medicale DE CEL MULT 90 de zile" trebuie sa intelegi ca textul de lege prevede numai durata maxima de ingrijiri medicale(care nu poate fi mai mare de 90 zile! ). Textul legii NU precizeaza durata minima a acestora. In lipsa acestei precizari, durata minima a unei ingrijiri poate fi chiar si de 1 zi!
3. Exprimarea (din lege ) "leziuni traumatice" inseamna : zgaieturi,vanatai, hematoame, rani, fracturi, rupturi de organe etc. a caror gravitate este apreciata in zile de ingrijire medicala.
4.Numarul zilelor de ingrijiri medicale NU se refera la ingrijiri medicale efective, adica la cat timp ai luat medicatie sau cat timp ai stat in spital!
Numarul zilelor de ingrijiri medicale sunt trecute intr-un evaluator care apreciaza fiecare tip de leziune in parte si care este folosit de catre medicul legist.
5. Pedeapsa se mareste (de la 2 la 7 ani ) in cazul in care fapta prevazuta la Art. 193 a cauzat vatamari, leziuni fizice cu anumite consecinte enumerate la Art.194 din Codul penal --- vezi care sunt acele consecinte :http://legeaz.net/noul-cod-penal/art-194

| tirik explică (pentru alessia5158):

Inseamna ca trebuie sa ma astept la ce e mai rau, avea doar buza sparta, in rest nu se vedea nimic. Multumesc pentru raspuns!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

O sa ai dosar penal, cel putin pentru infractiunea de lovire sau alte violente, alessia5158 ti-a explicat foarte bine infractiunea.
Depinde si de ce vor declara martorii. Daca te opreai dupa ce l-ai lovit prima data ar fi fost legitima aparare dar tu l-ai lovit in continuare si aceasta este depasirea legitimei aparari, ceea ce este doar o circumstanta atenuanta (iti va fi redusa pedeapsa aplicata).
Ce o sa se intample exact n-avem de unde sti, depinde de organul de cercetare penala, de procuror si, in final, de instanta de judecata. Cred ca o sa fii condamnat cu amenda penala sau cu pedeapsa inchisorii, cu amanarea executarii pedepsei sau suspendarea executarii.

| minrest a răspuns:

Pe de o parte, martorii nu vor sustine ce zice el, pe de alta, nu a necesitat zile de ingrijire medicala. Zilele alea conteaza foarte mult la proces. Asa ca nu cred ca ai de ce sa iti faci griji. Daca il mai bati, da-i una si din partea mea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se baga singur in rahat... pentru declaratii micinoase...
Daca nu a stat in spital nu iti face griji ai scapat.
Ai grija de tine.
Inca o palma din partea mea sa ii dai. :*