| anonim_4396 a întrebat:

Bună ziua, Am vârsta de 18ani și am o problemă legată de numele de familie.
Eu nu port numele de familie al părinților (Nu știu de ce). Știu doar că port numele a primului tată al mamei. Acum mama are pe altcineva. Îmi puteți spune dvs. mai explicat de ce nu port numele de familie al părinților? Rog doar răspunsuri serioase!

Mulțumesc!

28 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este normal si legal, porti numele de familie a tatalui biologic, fiindca acela iti este tata si nu actualul prieten/sot al mamei. Probabil asa s-au inteles parintii la data nasterii tale.
Daca nu-l mai vrei poti sa-ti schimbi numele de familie, pentru a avea numele actual al mamei, tocmai pe acest motiv, desi nu-i vad rostul.

| darrio2007 a răspuns:

Cum vine asta cu primul tată al mamei? Poate spui de primul sot al mamei si tatal tau biologic.

| anonim_4396 explică (pentru darrio2007):

Da, scuze. Port numele al Primul ui soț al mamei.

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci primul sot al mamei este tatal tau biologic. Ceva normal.

| anonim_4396 explică (pentru darrio2007):

Păi nu e ok pentru mine. Fiindcă acest tată nu se comportă frumos cu mine uneori, mă înjură... Nu vr sa deschid subiectul aici.

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta este altă problemă. Ti-am raspuns doar la intrebare.

| anonim_4396 explică (pentru darrio2007):

Ok, Mulțumesc!

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru putin.

| sierra1 a răspuns:

"port numele a primului tată al mamei"
- adică maică-ta să aibă doi tați?!
Sau tu ai numele tatălui tău biologic și stai rău cu exprimarea?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut! Cum porti numele primului tată al mamei, păi mama ta cîti tați a avut? Unul singur, sau ai vrut sa spui ca porti numele primului soț al mamei adica al tatalui tau natural, ca acum mama ta s-a recasatorit este normal ca numele de familie sa fie al tatalui tau natural nu sa porti numele de famile al bunicului adica al tatalui mamei. deci cum stă treaba ca nu se intelege nimic din intrebarea ta

| darrio2007 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

E „grele" cu limba română.

| anonim_4396 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am zis că port numele de familie al primului soț al mamei. Și mama poartă Numele tatălui cu care sunt acum dar eu nu, sper că înțelegeți.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci tu porti numele tatalui tau natural si mama ta si a schimbat numele după ce s-a recasatorit, deci ea poarta numele de familie a actualului soț, si de ce esti asa nemultumit, ai putea purta numele de familie al tatalui tau vitreg actualul soț al mamei numai daca el te va adopta si daca tatal tau natural isi va da acordul, altfel nu, deci tu vei purta toata viata ta numele de familie al tatalui tau primul soț al mamei cu care a fost ea casatorită si te a facut pe tine, daca erai fată, il schimbai numele după casatorie luai numele soțului, dar asa fiind barbat tu nu vei putea schimba numele de familie.

| anonim_4396 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Păi nu e problemă de nume, Și mama poartă numele al A 2-lea soț cu care e acum, Și eu A primului soț al mamei, deci am tată biologic? Primul soț al mamei a murit.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci tatal tau biologic a murit? Si tu de ce numai vrei sa i porti numele? Tu vrei sa i ei numele actualului soț al mamei?

| mi25 a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci cand o persoana se casatoreste sau recasatoreste, copiii acesteia se pot gasi in trei situatii:
1. Raman cu numele lor si in cadrul familiei ca fii ai acelui sot. Acestia la mostenire nu au nici un drept din averea celuilalt sot.
2. Sunt recunoscuti ca fii a celuilalt sot (fii vitregi), dar raman cu acelasi nume de familie primit la nastere. Acestia au aceleasi drepturi ca si copiii naturali a celor doi soti.
3. Sunt recunoscuti ca fii a celuilalt sot si li se schimba numele de familie. Au drepturi depline ca orice copil natural al celor doi soti.
Sotii cand se casatoresc, stabilesc ce nume de familie primesc: de regula cel al sotului. Dar sunt cazuri cand stabilesc sa poarte numele de familie al sotiei sau numele de familie al ambilor soti sau - mai modern - fiecare sa-si poarte numele sau de familie.
In celelalte nedumiriri ti-au raspuns ceilalti useri. Daca mai ai nelamuriri iti pot raspunde.

| anonim_4396 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu, dar am tată vitreg?

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mamă-ta ce zice? că doar ea te-a făcut

| anonim_4396 explică (pentru mi25):

Salut! Vreau doar să știu Dacă tatăl de e acum e vitreg sau nu.
Deci Mama și tatăl de acum poartă numele lui fiindcă sunt căsătoriți.
Eu port numele de familie al primului soț al mamei nu la al 2-lea soț cu care e acum.

| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Zice că e tatăl meu cel cu care sunt acum dar eu nu cred asta...

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Noi zicem că mamă-ta nu minte!

| mi25 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, sotul actual al mamei tale este tata vitreg, din punct de vedere legal. Din punct de vedere biologic doar mama ta stie, daca stie, cine este tatal tau.
E o vorba romaneasca: mama stim precis cine ne este, tata nu.

| Lioana a răspuns:

Copiii poarta numele tatalui lor biologic. Nu exista al doilea tata. Exista doar un singur tata si numele lui il porti.
Mama isi poate schimba numele prin divort sau prin alta casatorie dar copiii isi pastreaza numele primit la nastere. Asa e normal.

| haileewatson a răspuns:

Intreab-o pe maicata

| anonim_4396 explică (pentru haileewatson):

Dacă o întrebam pe ea și îmi spunea adevărul nu m ai scriam aici...ce lume

| haileewatson a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai ea e mata ta, ea stie. Dar din explicatiile tale inseamna ca ai numele tatalui tau biologic, care a fost casatorit cu mama ta mai demult. Copiii de obicei iau numele tatalui biologic, indiferent de cate ori se recasatoreste mama. Bineinteles asta nu e o regula. Mama ta putea sa iti dea si numele ei daca voia asta.

| Mitzupitzu a răspuns:

Ptr ca tatal tau te-a recunoscut ca fiind copilul lui.

| ardei2001 a răspuns:

Ba nu stiu, dar si eu am o poveste asemanatoare, aveam 16 ani si aveam o prietena cu beneficii cu care am incercat mai multe lucruri, dar s-a terminat ciudat pentru ca am aflat ca eram verisori.
Fast forwards, acum avem 3 copii si suntem bine si sanatosi