| Ale1231995 a întrebat:

Bună-ziua as avea nevoie de o informație. Acum 5 ani tatăl meu a murit iar eu am rămas sa am grija de maica-mea care are o ușoară paralizie pe partea stânga surorile mele fiind plecate în străinătate. Ea mi-a lăsat casa prin testament dar restul familiei nu este de acord. Ar putea face ceva în legătură cu asta? În special după moartea ei. De când ne-am mutat aici am făcut multe renovări și nu am vrea sa rămânem fără nimic. Sau ce ar trebui sa facem ca să nu mai poata schimba nimeni asta?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca iti lasa casa prin testament surorile pot ataca testamentul pentru incalcarea rezervei succesorale, care este de jumatate din ce le-ar fi revenit prin mostenirea legala.
Daca tu ai grija singur de mama ta si surorile nu au contribuit atunci puteti incheia un contract de intretinere, prin care mama iti transfera proprietate casei in schimbul intretinerii si suportarii cheltuielilor de inmormantare si acesta este greu de atacat si n-ar obtine castig daca intretinerea este reala.

| Ale1231995 explică (pentru Ioandelasal):

Nu a contribuit nimeni cu nimic noi avem grija de tratament de absolut tot. Dar noi ne1 întrebam dacă ar fi ceva sigur nu știu vânzare cumpărare de exemplu

| Ale1231995 explică (pentru Ioandelasal):

În testament scrie ca trebuie sa ma ocup de întreținerea ei sa asigur alimente îmbrăcăminte tratament tot dar tot îmi e frica sa nu poată câștiga cumva

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ale1231995):

In acest caz este mai bine sa incheiati contractul de intretinere, asa cum ti-am spus de prima data.