| Alex244 a întrebat:

as dori sa raspunda doar cei ce au fost pusi in situatie... In cazul in care vrei sa aduci un frate mai mic in alta tara, si nu poate fi nici un parinte cu el, ce trebuie facut, ca stiu, ca este nevoie de insotitor(in afara de procura)...

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este nevoie de o declaratie notariala autentica, data de ambii parinti, prin care isi dau acordul ca minorul sa plece in tara unde esti tu si indica un insotitor major. Insotitorul major poate fi si persoanalul de bord de pe avion, tren sau soferul masinii cu care merge.

1 răspuns:
| AlexSalling a răspuns:

Declaratie notariala din partea parintilor. Parintii pot sa lasa copilul minor sa calatoreasca in alta tara cu oricine, nu doar cu fratele.