| NuDauNiciunNume a întrebat:

As dori sa stiu daca este in regula ca un salariat sa lucreze de luni pana vineri de la 10 la 18, iar sambata de la 10 la 15, in contract fiind mentionate 8 ore pe zi, 40 de ore pe saptamana. Ideea este ca o ora pe zi avem pauza, dar colegii mei (nu superiori) nu lucreaza sambata si au acelasi program. Din cate m-am informat eu, am aflat ca doar 14 zile pe saptamana se poate lucra si in a sasea zi, iar daca e cazul sa se lucreze dupa atunci angajatul va beneficia de un spor la salariu. Spor pe care eu nu il primesc desi de cand sunt aici lucrez de luni pana sambata. Colegii mei nu au salariul mai mic, desi facem acelasi lucru pentru ca suntem intr-un birou mic, doar cateva persoane, sediul principal fiind in alt oras.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Din ce spui lucrezi 40 de ore pe saptamana, deci nu depasesti programul saptamanal de lucru. Totusi orele de sambata ar fi trebuit platite cu un spor, avand in vedere ca sambata este zi libera.

| InVisible99 a răspuns:

De obicei sambata se plateste cu un spor sau ar trebui sa iti dea o alta zi libera. Insa tu nu ai stiut la angajare aceste detalii?
Daca esti nelamurita mergi la cel de la resurse umane si vorbeste cu el