| Dumitru_Alex_1994 a întrebat:

as dori si eu daca stie cineva sa imi spuna care sunt demersurile pentru a ma putea angaja din moment ce sunt arestat la domiciliu. Mai jos precizez cateve lucruri pe care le consider importante in cazul meu :
Firma care doreste sa ma angajeze este a tatalui meu.
Sunt arestat la domiciliu pentru complicitate la inselaciune cu un prejudiciu de 1520 lei, iar decizia a fost data de Tribunalul Bucuresti.
Mentionez ca eu locuies in orasul Petrila din judetul Hunedoara.
As dori sa stiu care sunt demersurile pentru a ma putea angaja, dealtfel am inteles ca se poate face o cerere de schimbare a masurii de arest la domiciliu cu control judiciar care m-ar ajuta mult sa ma angajez mai repede. Tinand cont ca orice cerere pe care as trimite-o catre tribunalul Bucuresti ar ajunge acolo in 2-3 zile iar raspunsul ar ajunge la mine la fel, deci fiecare cerere ar dura cam 1 saptamana in cel mai bun caz, iar asta m-ar intarzia foarte mult. Multumesc,

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform art.221 din Codul de procedura penala, citez:
"(6) La cererea scrisă şi motivată a inculpatului, judecătorul de drepturi şi libertăţi, judecătorul de cameră preliminară sau instanţa de judecată, prin încheiere, îi poate permite acestuia părăsirea imobilului pentru prezentarea la locul de muncă, la cursuri de învăţământ sau de pregătire profesională ori la alte activităţi similare sau pentru procurarea mijloacelor esenţiale de existenţă, precum şi în alte situaţii temeinic justificate, pentru o perioadă determinată de timp, dacă acest lucru este necesar pentru realizarea unor drepturi ori interese legitime ale inculpatului.
  (7) În cazuri urgente, pentru motive întemeiate, inculpatul poate părăsi imobilul, fără permisiunea judecătorului de drepturi şi libertăţi, a judecătorului de cameră preliminară sau a instanţei de judecată, pe durata de timp strict necesară, informând imediat despre aceasta instituţia, organul sau autoritatea desemnată cu supravegherea sa şi organul judiciar care a luat măsura arestului la domiciliu ori în faţa căruia se află cauza."
Fata de aceste prevederi rezulta ca te poti angaja in munca si sa lucrezi, cu permisiunea instantei de judecata care iti judeca procesul.