| Cuchilina a întrebat:

O persoană care a renunțat de bunăvoie la clauza de,, uzufruct viager,, poate să o revendice după câțiva ani buni, în care imobilul a fost îmbunătățit considerabil?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde cum a renuntat.
Daca a renuntat printr-un act autentic atunci nu o mai poate revendica. Daca a renuntat doar verbal sau tacit (nu a mai folosit imobilul) atunci poate s-o revendice, dar numai in termen de 10 ani de la renuntare.
Conform Codului civil, citez:
"ART. 746.Cazurile de stingere a uzufructului
  (1) Uzufructul se stinge pe cale principală prin:
  a) moartea uzufructuarului ori, după caz, încetarea personalităţii juridice;
  b) ajungerea la termen;
  c) consolidare, atunci când calitatea de uzufructuar şi de nud proprietar se întrunesc în aceeaşi persoană;
  d) renunţarea la uzufruct;
  e) neuzul timp de 10 de ani sau, după caz, timp de 2 ani în cazul uzufructului unei creanţe.
  (2) Uzufructul se stinge prin decesul ori, după caz, încetarea existenţei juridice a uzufructuarului chiar dacă termenul nu s-a împlinit."