Întrebare recomandată | paul950413 a întrebat:

As vrea sa ma ajutati cu niste raspunsuri daca se poate
Stau intr-un bloc sus la masarda, sub mine sta o doamna care de ceva vreme se tot plange ca curge apa pe ea, am mers si am vazut si intr-adevar avea o pata de apa sus pe tavan unde la mine ii baia.Am chemat niste specialisti care au schimbat conductele acestea fiind fisurate am platit eu cat si doamna respectiva. Dupa o vreme a inceput din nou sa curga apa, am chemat specialisti care faceau ce faceau da apa tot curgea.
Acuma doamna respectiva vrea sa ma dea in judecata pentru ca ii distrug apartamentul a strans semnaturile tuturor celor din bloc si spune ca daca nu rezolv in 2 zile ma da in judecata.
AS VREA SA STIU LA CE SA MA ASTEPT SAU CE SA FAC.
VA IMPLOR ajutati-ma CU NISTE SFATURI.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca esti vinovat (de la tine curge apa) te poate da in judecata si sa obtina obligarea ta la despagubiri pentru pagubele cauzate si sa repari conducta.
La randul tau poti sa-i sai si tu in judecata pe cei care au facut reparatia, daca tot pe acolo curge, au lucrat de mantuiala.

| paul950413 explică (pentru Ioandelasal):

Pai tot pe acolo curge apa pe unde au facut reparatia.Da cu ce sunt eu de vina ca specialisti nu au facut reparatia cum trebuie?(acei specialisti au fost contactati de doamna respectiva deoarece trebuia puse niste contoare la apa la tot blocul si s-a gandit sa schimbam toata conducta deci nu eu am chemat practic specialisti ci dansa eu doar am platit lucrarile)

| Ioandelasal a răspuns (pentru paul950413):

Cere-le "specialistilor" sa execute bine reparatia, tu i-ai platit cu bani buni. Daca nu vor poti sa-i dai in judecata.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Are dreptul sa ceara despagubiri de la tine, si a avut rabdare femeia, ba chiar a mai si contribuit la reparatii. Eu zic sa rezolvi tu problema cu cei care au facut reparatiile de mantuiala.

| michael5813 a răspuns:

Omeneste vorbind, eu consider ca ai avut toata bunavointa sa remediezi defectul... cat despre faptul ca colocatarul vrea sa te dea in judecata eu zic ca e aberant cu atat mai mul cu cat stie si ea foarte bine ca ai chemat oameni care sa repare tevaraiele! cel mai bine ar fi sa o rezolvati pe cale amiabila fara amenintari si alea alea. cred ca cei care au construit mansarda ar trebui chemati de fapt sa remedieze acolo pentru ca ei stiu care proictul sistemului de apa si canalizare si poate ca inca mai este in garantie mansarda deci esti cat se poate de indreptatit sa apelezi la ei!

| SimionAlexandru a răspuns:

Doamna respectiva, nu e in toate mintile, si sufera de nervi tongue Nu trebuie sa iti pierzi si tu cumpatul, din cauza oamenilor de genul asta.
Personal, cred ca cel mai bine ar fi, sa discuti cu vecinii tai, sau cu adminstratorul blocului, si sa luati impreuna masuri. Tu nu ai nici o vina ca conductele sunt fisurate. AI putea da, si tu in judecata, acei "specialisti", atat de NEspecialisti.
Iti doresc mult succes. Sa ai o zi frumoasa, Paul :-)