| ImaKroM a întrebat:

Salut.Ieri nopate facem graffiti cu niste prietenii intr-un loc foarte complicat.Planul era bine pus la punct.In timp ce facem(in acelasi timp cu alt prieten)unul care statea de paza a inceput sa raspunda la mesaje si nu a fost atent.O masina de politiea oprit langa mine.Nu am mai incercat sa fug.Asa am fost prinsi.Ne-au dus la sectie.Eu mi-am asumat toata vina ca mai apoi sa impartim suma.Ei au spus ca mi-au vazut tag-uri in multe locuri si au spus ceva ca mai bine nu mergem sa le cautam.Am 16 ani si nu am mai avut nici-o abatare impotriva legii asa ca am scapat cu o amenda usoara de 150 lei.Intrebarea mea este daca ar trebui sa imi schimb tag-ul? Credeti ca ar veni politia la mine daca ar avea o plangere ca am "mazgalit" proprietatea cuiva.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca deja esti in colimatorul Politiei, data viitoare cand te prind, te baga la Puscaria Juvenila, pentru repetarea unei operatiuni interzise de lege.
Nu stiu daca tu realziezi ca ceea ce faci este foarte rau si ilegal, pentru ca, gandul cu schimbatul tagului imi spune clar ca nu prea te duce capul si vrei sa repeti operatiunea ilegala, ceea ce in final te va duce la puscarie.
Dar, fiecare doarme cum isi asterne, in cazul tau, vad cu incapatanare ca te indrepti spre locuri racoroase, fara prea multa gandire.

| Freya1 a răspuns:

Poate ai scapat de ei momentan dar daca vei mai face asta sigur o sa ai problem mari.
Inceteaza sa faci asta alti oameni se chinuie sa isi zugraveasca, cheltuie bani ca sa stricati voi pentru ca sunteti plictisiti si "smecheri"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil nu ar mai trebui sa "mazgalesti" proprietatile oamenilor. Sincer, nici mie nu mi-ar placea daca cineva mi-ar face casa cu graffiti dupa ce eu m-am straduit sa o vopsesc.
Oricum, eu sprijin arta. Sfatul meu e sa nu mai vandalizezi casele oamenilor, ci mai degraba incearca sa înveselești ceva locuri publice (asta daca stii sa faci ceva frumos si de calitate, nu doar niste prostii). Spre exemplu, peretii metroului sau a unui bloc vechi. In unele orase din Romania, printre care si in Bucuresti sunt adevarate opere de arta din graffiti. Mult succes!

| Vanishgold a răspuns:

Se numeste vandalism si nu inteleg de ce faci asta?! Sper ca data viitoare amenda sa fie mult mai mare pentru ca o meriti!