| sebiii12345 a întrebat:

Azi, eu si prietena mea, am fost cu tramvaiul si nu aveam abonamentul valid motiv pentru care un controlor m-a dat jos, pana aici totul in regula.Cand m-a dat jos mi-a cerut buletinul iar eu i-am spus ca nu are dreptul sa ma legitimeze si ca doar politia poate.Acesta a spus ca nu este adevarat si pentru ca prietena mea i-a dat cardul otl (ea nu stia ca nu mai este valabil, ii expirase chiar azi) acesta l-a tinut la el si cand i-am spus sa i-l dea inapoi mi-a spus ca nu.Intr-un final dupa 5 minute i-a dat abonamentul inapoi si eu i am spus prietenei mele sa plecam pentru ca nu are dreptul sa ne retina,acesta a spus ca are si m-a facut "tantalau". Prietena mea,nu stiu de ce, a spus sa nu plecam, asa ca am stat.Cand controlorul m-a auzit ca i am mai spus inca odata sa plecam, m-a amenintat ca ma "vaneaza" si ma bate.Prietenei mele i-a dat amenda de 50 de lei si pentru ca eu nu i-am spus numele si adresa mea a chemat politia.La sosirea politiei am fost legitimat fara sa ma impotrivesc.Controlorul mi-a spus ca imi da amenda de 500 de lei dar s-a razgandit si a ramas la 50 dupa ce i-am spus ca amenda este de 50. Le-am spus politistilor ca dansul m-a ameninta si m-a jignit iar raspunsul lor a fost sec,sa fac plangere si le-am spus ca nu rezolv nimic cu plangerea ca eu in cateva zile poate imi iau bataie de la controlorul respectiv,acestia nu mi au mai spus nimic,m-au salutat si au plecat.Tin sa mentionez ca sunt minor, si controlorul a spus ca am vorbit urat, desi eu nu i-am adresat nici un injuriu/injuratura.Mi-a spus ca pana luni sa platesc amenda de 50 de lei dar nu mi-a dat nici o foaie cum se da de obicei.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Vei plati amenda daca si cand o sa primesti procesul-verbal de contraventie, pana atunci nu trebuie s-o platesti.

| sebiii12345 explică (pentru Ioandelasal):

Si despre amenintare? din cate stiu e grav sa ameninti un minor

| Ioandelasal a răspuns (pentru sebiii12345):

Si poti dovedi ca te-a amenintat?
Amenintarea este acceasi, indiferent ca cel amenintat este minor sau major dar trebuie dovedita, altfel nu rezolvi nimic.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu nu pricep o chestie. Esti cred cazul 10000000 care se plange de asa ceva... dar unul dintre cei care au fost in situatia ta nu si au asumat faptul ca au mers fara bilet.

Daca toti faceti o manareala si vreti sa fentati sistemul, de ce dracu mai faceti atat scandal cand sunteti prinsi?

Acum ca ai fost amenintat poti depune o plangere la politie

| AC4S4 a răspuns:

M-am uitat peste legea din Oradea (OTL fiind din Oradea, presupun).
Regulament transport public:
Articolul 63
(9) Controlul legitimaţiilor de călătorie se realizează de către agenţii constatatori care au
calitatea de împuterniciţi ai Primarului, desemnaţi prin dispoziţie a Primarului cu
respectarea prevederilor legale în vigoare la data efectuării controlului.
Agenţii constatatori AU DREPTUL să solicite actele de identitate, conform prevederilor
legale în vigoare.
Controlul legitimaţiilor de călătorie se efectuează în mijloacele de transport, fără a se
crea disconfort călătorilor.

Asa este in multe alte orase din Romania (daca nu in toate).
Si controlorii sunt in general nesimtiti. Dar poate daca ii inmanai cartea de identitate (conform legii), scapai fara atata cearta.

| sebiii12345 explică (pentru AC4S4):

Eu am citit ca pot, dar doar in prezenta unui echipaj de politie/jandarmerie

| AC4S4 a răspuns (pentru sebiii12345):

Stiu ca a fost o stire de genul, care zicea ca ei nu au dreptul sa te legitimeze. Doar dezinformeaza.
Oricum, e logic. Cum sa stie cum il cheama pe respectivul fara bilet daca nu ii cer cartea de identitate? Politia nu poate sa se plimbe mereu cu controlorii, iar mersul la o sectie de politie inseamna timp pierdut atat pentru controlor, cat si pentru persoana care a calatorit fara abonament/bilet.