| Emilian86 a întrebat:

Buna ziua
Aveam de gand sa imi cumpar o casa insa inainte de asta as vrea sa stiu care sunt taxele notariale pe care trebuie sa le platesc la achizitionarea uneia cu valoare de 30.000 de lei.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Costul minim este de 1.419, 20 lei si este compus din:
-Extrasul CF pentru autentificare - 40 lei.
-Impozitul pe transferul dreptului de proprietate - 600 lei (daca vanzatorul a detinut casa peste 3 ani) sau 900 lei (daca a detinut-o mai putin de 3 ani).
-Onorariul notarului public - 580 lei si TVA la acesta - 139, 20 lei, in total 719, 20 lei.
-Tariful pentru inscrierea dreptului de proprietate in CF - 60 lei.
Daca nu exista o alta intelegere primele 2 elemente ale costului sunt platite de vanzator iar ultimele doua de cumparator.

| Emilian86 explică (pentru Ioandelasal):

Am pus aceasta intrebare aici pentru ca in prealabil am mai intrebat si alte persoane care au cumparat case la tara si in general mi s-a vehiculat preturi in jurul a 1000 de euro. depind cumva aceste costuri de alti factori in afara de cei mentionati mai sus pentru ca pana la urma nu stiu pe cine sa mai cred. va multumesc pentru raspunsul dat

| Ioandelasal a răspuns (pentru Emilian86):

Costul depinde de valoarea casei si terenului aferent. Daca valoarea acestora este mai mare si costul va fi mai mare. Pentru valoarea de 30.000 lei costul minim este cel indicat de mine. In functie de notar poate fi si ceva mai mare, dar nu cu mult.