| Drxx_Alexandru_1999 a întrebat:

azi ( 15 Ianuarie) am primit o citație din partea poliției Mediaș in calitate de suspect privim ART. 244alin.1 Cod penal, nu știu ce este o citație și de ce am primit, ce se întâmpla dacă picul nu a ajuns la timp și au trecut câteva zile de când trebuia sa merg? Poate sa îmi explice cineva cauze și tot ce se poate întâmpla dacă nu merg?

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cineva ti a facut o plagere pentru inselaciune si politia te a chemat la discutii. Scria pe citatie cand trebuia sa te prezinti si a venit citatia mai tarziu decat trebuia?

| Drxx_Alexandru_1999 explică (pentru suntserios):

Da, trebuia sa merg pe 12 iar plicul a ajuns pe 15 ( l-am luat de la alta persoana pentru ca posta nu a venit acasă ținând cont ca este cu areu)

| lpavel a răspuns:

Citatul inseamna o chemare la politie pentru a lamuri ceva ce cred ei ca ai incalcat vreo lege, daca nu mergi iti vor mai trimite una iar daca nu mergi nici atunci atunci inseamna ca te simti vinovat si vei fi sanctionat dupa caz. Vor veni ei sa te caute iar daca nu te gasesc te dau in urmarire ca infractor. Trebuie sa mergi sa lamuresti lucrurile pana nu e tarziu!

| Drxx_Alexandru_1999 explică (pentru lpavel):

Nu mă simt vinovat și nici nu știu despre ce este vorba, am sunat la politia din Mediaș și m-au zis, " suna maine ca azi nu va pot da informațiile necesara pentru ca sunt în tura de schimbam sunat la 112 încercând sa aflu informații " nu va putem ajuta dar va dam un număr" am sunat la număr nu a răspuns nimeni, am dovada și pot da oricui screen de la apeluri

| xerxes1 a răspuns:

Esti suspect de inselaciune.
Ai acolo un numar de telefon si poti sa stabilesti o intalnire cu cine se ocupa de caz.
Se poate emite mandat de aducere si o sa te trezesti ca te duc cu forta.

| Wordofthat999999 a răspuns:

Buna! Nu te panica, te duci frumos la politie cat mai repede posibil ca sa nu se agraveze situatia, discuta cu ei calm si frumos, recunoasteti fapta comisa pe care ai incalcat-o prin lege, vorbeste cu ei ce poti face ca sa nu fie ceva grav dupa sa te vada om serios, dupa situatia se v-a rezolva, dar nu fugi sau alte lucruri ca sa scapi ca dupa mai rau faci te vor crede neserios dupa iti mai frige si o amenda, te vor considera un infractor si te vei trezi prin tribunale, nu e bine sa fugi dar e bine sa-ti asumi ca mai devreme sau mai tarziu tot nu vei scapa si te vor prinde. Succes!

| Drxx_Alexandru_1999 explică (pentru Wordofthat999999):

Nu este vorba de asta, sunt serios și știu ce am de făcut, problema este ca sunt 500 km pana acolo, eu vreau Sa știu dacă din aceste motive se face pușcărie( informativ cu aproximație)

| Wordofthat999999 a răspuns (pentru Drxx_Alexandru_1999):

Ok da banuiesti pe cineva care ti.a facut aceasta plangere sau ai facut ceva? Cred ca... mai bine te duci acolo asta e, e singura ta sansa sa aflii nu vezi ca daca suni nu.ti ofera nimeni nicio informație, mai bine faci sacrificiul asta sa te duci pana acolo decat sa te trezesti cu alte belele si sa fie prea tarziu, ia un microbuz sau fa rost de o masina sa te duca cineva si lamuresti situatia.

| marcian_3642 a răspuns:

Ai calitatea de suspect la infractiunea de inselaciune
, nu de invinuit sau inculpat. Cel mai bine este sa te prezinti pentru a clarifica situatia. In cazul in care nu te prezinti, in mod nejustificat, se poate emite mandat de aducere, daca ascultarea sau prezenta ta este necesara.

| Drxx_Alexandru_1999 explică (pentru marcian_3642):

Sunt 600 km, sunt la școală în clasa a 12-a, am nevoie de bacalaureat, în următoarea perioada voi susține competentele, nu pot merge altfel nu se poate rezolva?