| Drxx_Alexandru_1999 a întrebat:

am nevoie de ajutor, de câteva sfaturi! Azi am primit o citație de la poliția din Mediaș, im calitate de suspect pentru ART. 244 alin1 cod penal, primită pe 15 Ianuarie de la un prieten deoarece posta nu a adus plicul acasă, trebuia sa ma prezint pe data de 12, Menționez ca este undeva la 400km( Jud Constanta-Mediaș) prin neprezentare acum și la următoarele chemări ce se întâmpla? Pot face pușcărie? Menționez ca nu știu despre ce este vorba, întrucât nu consider ca valoare depășește de 3000-4000lei aproximativ? Ce trebuie sa fac și care sunt consecințele! Nu pot merge nici la următoarele deoarece am 18 ani, sunt cu scoala, iar distanță este de 500km doar dus, va rog sa ma ajutați cu toate detaliile știute! Am sunat la numărul De acolo de 2 ori, au zis sa sun mâine ca nu este cine trebuie, am sunat la 112 au zis ca nu știu și îmi lăsam un număr, am sunat la un număr oferit de ei și nu Răspunde nimeni! Va rog sa ma ajutați! Multumesc

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inseamna ca ai o plangere penala pentru inselaciune, citez:
"ART. 244. Înşelăciunea
  (1) Inducerea în eroare a unei persoane prin prezentarea ca adevărată a unei fapte mincinoase sau ca mincinoasă a unei fapte adevărate, în scopul de a obţine pentru sine sau pentru altul un folos patrimonial injust şi dacă s-a pricinuit o pagubă, se pedepseşte cu închisoarea de la 6 luni la 3 ani.
(3) Împăcarea înlătură răspunderea penală."
Daca esti vinovat ar trebui sa te impaci cu cel pe care l-ai inselat, incheind o intelegere scrisa si trimitand-o la politie si astfel nu va mai trebui sa te prezinti si nu mai poti fi condamnat.
Daca nu te impaci si esti vinovat va trebui sa te prezinti, daca nu te prezinti poti fi dus cu politia.
Mai incearca sa contactezi politia, eventual le poti scrie si sa invoci motivele pentru care nu te poti prezenta acum.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Menționezi ca nu știi despre ce este vorba, dar totuși știi că valoarea nu depășește de 3000-4000 lei. Cum vine asta?!
Probabil ai vândut un produs online, iar unul dintre destinatari s-a considerat "jecmănit" (trișat, înșelat) și ți-a făcut plângere penală la poliție.

| Drxx_Alexandru_1999 explică (pentru floresdemayo):

Da, a fost vorba de un telefon de 2300 în rest nu am făcut absolut nimic, poți sa îmi zici mai multe despre asta? Nu știu sigur dacă este de la asta

| xerxes1 a răspuns:

Suni maine, poimanie etc.Dar in cateva zile trebuie sa rezolvi cumva.
Nu ai cum sa eviti.
Nimeni nu trebuia sa ia scrisoarea in locul tau.Nu ti-a facut o favoare.

| Drxx_Alexandru_1999 explică (pentru xerxes1):

Pot face pușcărie?

| Drxx_Alexandru_1999 explică (pentru xerxes1):

O sa încerc sa sun de nenumărate ori pana rezolv, fără prezenta mea nu se poate rezolva( am căutat pe Google și de la Mihai Viteazu la Mediaș sunt 603 km, nu îmi pot permite sa plec de la școală deoarece am bacul și susținerea competentelor)

| vinoACASAcuMINE a răspuns (pentru Drxx_Alexandru_1999):

Omule, eu am un caine ( 75% maidanez si 25% lup ) care a muscat o femeie de picior... a fost operata si: NU AM PRIMIT NICI O AMENDA! Asa ca succes, eu m-am prefacut ca plang, si procurorului i-s-a facut mila.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru vinoACASAcuMINE):

Pentru dobitocii ca tine chiar imi doresc sa existe un dumnezo' care sa ii trasneasca.

| marcian_3642 a răspuns:

Nu se poate face comisie rogatorie avand calitatea de suspect, conf art. 200 din codul de procedura penala. Va trebui sa te prezinti, s-au vei fi adus cu mandat de aducere. Vezi ca exista si posibilitatea art. 244 alin.3 : impacarea partilor inlatura raspunderea penala