| cristi814 a întrebat:

azi am nimerit controlorii in STB (aveam abonament, dar a expirat ieri si n-avea rost sa imi mai bat capul). Doar mi-a cerut buletinu, nu am primit nici un proces verbal si a plecat.Intrebarea mea e : Am luat amenda sau nu? Tot ce mi-a zis e ca sunt minor si ca sa imi iau abonament si daca da, cat trebuie sa platesc?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Minorii sub 14 ani nu raspund contraventional, poate de aceea nu te-au amendat.
Daca ai peste 14 ani poate au hotarat sa te ierte. Daca este asa este bune sa-ti cumperi abonament, a doua oara nu vei scapa fara amenda.

| cristi814 explică (pentru Ioandelasal):

Aveam abonament, dar am mai patit sa ma prinda fix cand expira si astia chiar nu te asculta cand le zici, multumesc mult oricum

3 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Daca esti la scoala mergi cu carnetul de elev cand iti vei cumpara abonament -poate ti se va face reducere.
Si eu cred ca nu ai primit amenda.
Ioandelasal merita funda.

| cristi814 explică (pentru anonimg):

Da stiu, ideea e ca stau intr-o zona unde nu am centru ds reincarcare si cel mai aproape e langa liceu, oricum reincarcam