| Bet_Max_1995 a întrebat:

cand un incapator trece pe rosu la semafor care sunt sanctiunile?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Banuiesc ca este vorba de conducator auto incepator si nu "incapator".
Sanctiunile sunt aceleasi pentru toti conducatorii auto, indiferent de perioada de cand au permisul.
Conform OUG 195/2002, citez:
"(3) Constituie contravenţie şi se sancţionează cu amenda prevazută în clasa a II-a de sancţiuni şi cu aplicarea sancţiunii contravenţionale complementare a suspendării exercitării dreptului de a conduce pentru o perioada de 30 de zile săvârşirea de către conducătorul de autovehicul sau tramvai a următoarelor fapte:
  d) nerespectarea semnificaţiei culorii roşii a semaforului;"
Amenda este de la 340 lei la 440 lei, respectiv 170 lei, daca este platita in maximum 48 ore.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ramane fara permis chiar si un sofer de autobuz cu 30 de ani experienta. Tot la neacordare de prioritate intra, indiferent de experienta, ramai fara permis. Perioada nu o stiu, oricum, politistul are o oarecare decizie de luat, poate sa-ti dea puncte de penalizare, de amenda, de avertisment... In functie de gravitatea faptei, si cred ca poate 'ajusta' si perioada pe care suspenda permisul.
Cand te pui in gura cu ei, de obicei iei maximul laughing Asa s-a ales un prieten cu vreo 250 de lei, amenda pentru centura.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Aceeasi ca si pentru,, avansati,,. Daca esti si INCAPATOR primesti mai mult...