| scorpyoon a întrebat:

Buna ziua, ce pot face daca parintii mei au divortat iar eu am ramas la tata, mama mea mi-a strans alocatia de cand eram mic, acum nu vrea sa o mai dea nicicum? Pot suna undeva sau face ceva?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui ce varsta ai.
Legal nu ai ce face pentru alocatia pe perioada anterioara, parintii te-au crescut si ingrijit pana acum, inclusiv mama ta.
Doar pe viitor poate lua tatal tau alocatia sau chiar tu, daca mai ai dreptul la alocatie.
Si mama ta trebuie sa-ti plateasca o pensie de intretinere pana la terminarea studiilor, dar nu mai mult de 26 de ani. Daca nu o plateste de bunavoie o poti da in judecata, impreuna cu tatal tau daca esti minor.

| Smmo a răspuns:

Presupun ca mama ta ti-a dat hainute si mancare cat ai fost mic, alocatia aia nu era suficienta nici pentru astea. Adica i-o fi strans ea undeva ca sa aiba pentru cazuri neprevazute, dar a pus din buzunarul ei echivalentul pe care l-a folosit pentru tine. Probabil ca nu ti-i da pentru ca nu ii mai are sau poate ii tine pentru alta data. Las-o balta.

| scorpyoon explică (pentru Smmo):

Stiu ca in majoritatea cazurilor lumea ar spune ca e asa, insa in toata viata mea nu ma hranit sau mi-a cumparat haine, bunica mea sa ocupat de tot

| Smmo a răspuns (pentru scorpyoon):

Ciudat ce spui, dar nu imposibil. Imi pare rau ca trebuie sa treci prin viata fara sprijinul ei. Bunica ta te-a intretinut din banii ei? Si mama ta in timpul asta ce facea, unde era? Adica era cu voi, sau la lucru, in Romania sau in strainatate?